Реал Мадрид направи голем пресврт против Милан во одличен натпревар

Фудбалерите на Реал Мадрид го совладаа Милан на американската турнеја во Лос Анџелес со резултат 3:2.

Росонерите имаа два гола предност по првите 45 минути од натпреварот на стадионот Роуз Боул во Пасадена.

Пулишиќ му асистираше на Томори за водство на тимот на Стефан Пиоли, а Лука Ромеро на крајот од првото полувреме зголеми на 2:0.

Мадрид многу брзо се разбуди во вториот дел. За само две минути се договорија. Родриго му асистираше на Валверде за 2:1, а Уругваецот две минути подоцна беше стрелец на израмнувачкиот гол.

Конечниот резултат и големиот пресврт на Реал го создаде Винисиус Јуниор со голот во 84. минута на асистенција на Лука Модриќ.

Реал Мадрид и Милан ги очекуваат натпреварите против Барселона и Јувентус во наредните денови, а тимот на Карло Анчелоти ќе има тест и против Манчестер Јунајтед.