More

Познати финалисти на овогодинешниот Индијан Велс

spot_img

Белоруската тенисерка Арина Сабаљенко и Казахстанката Јелена Рибакина ќе се борат за победничкиот трофеј на ВТА 1000 турнирот во Индијан Велс, откако во полуфиналето остварија убедливи победи против Гркинката Марија Сакари и бранителот на титулата од Полска Ига Швијатек.

Во нивниот трет меч, 23-годишната Рибакина (ВТА – 10.) вторпат по ред ја победи најдобрата светска тенисерка, 21-годишната Ига Швијатек. Пред два месеци Русинката која игра под казахстанското знаме ја шокираше Полјаката во два сета во осминафиналето на Австралија Опен, а во полуфиналето на БНП Парибас опен уште полесно победи победувајќи со 6:2, 6:2 за само 76 минути.

Рибакина ги искористи сите пет брејк можности и спаси три од четирите брејк топки што ги имаше Швијатек. Казахстанката го прекина мечот кога освои седум гема по ред од 4-2 во првиот сет.

„Секогаш е тешко против Ига, таа е навистина тежок противник, но кога играм вака добро и кога сè оди во ред… Играв во некои моменти на мое највисоко ниво, тоа се моменти кога чувствувам дека можам да победам секого кога играј така“, рече таа е Рибакина по големата победа.

Речиси убедлива беше актуелната победничка на Австралија опен, 24-годишната Белорусинка Арина Сабаленка, која во 83 минута ја совлада Марија Сакари (ВТА – 7.) со 6:2, 6:3 и со тоа го израмни резултатот во меѓусебните дуели со Грчки на 2:2.

„Исклучително сум задоволен од уште едно финале и пресреќен за победата против Марија. Таа секогаш се бори жестоко и натпреварите против неа се секогаш тешки“, изјави Сабаљенка, која несомнено е најдобриот играч во досегашниот дел од оваа сезона.

Белорусинката во недела (21 ч.) ќе се бори за својата 13. титула во 21. финале во кариерата, а трета во сезоната во која досега има 17 победи на 18 настапи. За Рибакина ова ќе биде прво финале на ВТА 1000 ниво, а вкупно 12-то во кариерата, во кое ќе се обиде да и се оддолжи на Сабаљенка за поразот во финалето на овогодинешниот Австралија Опен и да стигне до четвртата титула во кариерата, прво откако изненадувачки стана победник на Вимблдон во 2022 година.