2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

ПЕНЗИИТЕ ЌЕ СЕ ИСПЛАЌААТ ОД 30 ЈАНУАРИ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

На предлог на Министерството за труд и социјална политика, Владата денеска ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензиите за месец јануари 2023 година, која треба да овозможи пензионерите да може да располагаат со јануарските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 30 јануари и тоа во четири групи.

„За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 30 јануари (понеделник), за пензии со висина од 11.001 до14.000 денари, исплатата да се изврши на 31 јануари, (вторник), за пензии со висина од 14.001 до 18.000 денари, исплатата да се изврши на 1 февруари (среда) и за пензии со висина над 18.001 денар, исплатата да се изврши на 2 февруари (четврток)“, информираат од Владата по завршувањето на денешната 121-ва седница.

На седницата беше одлучено и дека ќе се воспостави Национален електронски идентитет за секој граѓанин.  Владата ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за внатрешни работи, за потребата од изработување План за воспоставување Национален електронски идентитет за секој граѓанин и го разгледа и прифати Планот, заедно со План за реализација.

Целта е доделување електронски идентитет на граѓаните на Република Северна Македонија, што, според посочувањето од Министерството за внатрешни работи, треба да е носечки столб за дигиталната трансформација на општеството, со тоа што ќе овозможува унифициран пристап за користење на електронските услуги и размената на податоци, како во државата така и надвор од неа (земјите од Западен Балкан и Европската Унија).

Владата, на денешната седница, ја разгледа и усвои и Информацијата во врска со Планот за реорганизација на Министерството за економија, при што е задолжено Министерството да го спроведе Планот, според роковите утврдени во него.

Планот предвидува спојување на Државниот пазарен инспекторат со Државниот инспекторат за техничка инспекција и формирање единствена институција од типот на инспекциски надзор, подредена на Министерството за економија –  Државен пазарен и технички инспекторат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Ковачевски контра позицијата на Мицкоски

Има една теза што ја заговара ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е дека пратениците немале мандат да гласаат уставни измени. По две основи не е точно....

Италијанците се против, „да не се мешаат политиката и музиката“

Планираното гостување на украинскиот претседател Володимир Зеленски на најголемиот италијански шоубиз настан, фестивалот на песната Санремо, привлекува меѓупартиски критики во Италија, пишува Ројтерс. Реакции има...

Путин никогаш не му се заканил со проектил

Кремљ го нарече Борис Џонсон лажго и ги негираше тврдењата на поранешниот британски премиер дека рускиот претседател Владимир Путин му се заканил дека ќе...
spot_img
spot_img
spot_img