More

  6 универзални правила за здрава телесна тежина

  - Advertisement -

  Во тие денови сите сме свесни дека летото брзо се наближува и дека е добро да внимаваме што ставаме во уста. Но, диетите се толку нерасположени и воопшто не се здрави. Дури и нема правила за исхрана за слабеење. Килограмите ќе паднат, а вие нема да имате чувство дека страдате и дека многу се откажувате. Само треба да ги следите правилата на здрава исхрана, за да можете лесно да одржувате здрав начин на живот.

  Експертите за здрава исхрана велат дека постојат некои универзални правила со кои секој би можел лесно да одржува здрава телесна тежина без стрес.

  Протеински закуски
  Како што една кесичка презла нема да ве држи сити долго време, така и здравото јаболко нема да направи чуда ако не го комбинирате со протеини. На овој начин телото ќе се снабди со растителни влакна и протеини, со што ќе се обезбеди подолго чувство на ситост. Покрај тоа, ужината ќе помогне да се регулира нивото на шеќер во крвта, а со тоа да се намали гладот, а телото исто така ќе има доволно енергија многу подолго отколку кога би јаделе јаглехидрати.

  Ви предлагаме да изберете вкусни протеини: лажица путер од кикирики без сол, парче сирење, грст бадеми, лешници или ореви, две до три кришки чадена мисиркина шунка и тврдо варено јајце.

  Чаша вода е потешка
  Повеќето од нас стануваат од кревет и веднаш пијат кафе. Сепак, мора да знаете дека нашето тело е многу дехидрирано по осум часа сон. Поради губење на течности, метаболизмот се забавува, а телото слабо ги троши мастите. Дополнително, многу луѓе жедта ја заменуваат со глад, па често посегнуваат по грицки и покрај тоа што тоа не е неопходно.

  Затоа, веднаш штом ќе се разбудите, испијте чаша вода и секогаш со себе во текот на денот имајте шише вода или незасладен билен чај. Но лимонада. Некои студии дури покажаа дека ако пиете три чаши вода повеќе од вообичаено во текот на денот, ќе го намалите внесот на енергија до 200 калории или повеќе. Се разбира, овде зборуваме само за вода, а не за газирани и слатки пијалоци.

  Кратки паузи помеѓу оброците
  Тоа правило треба да биде напишано со златни букви во вашата глава. Ако навреме посегнете по грицките, нема да се чувствувате многу гладни и следствено на тоа нема да се прејадете, бидејќи секогаш ќе бидете сити.

  Оваа динамика на оброците го одржува и оптималното функционирање на метаболизмот во текот на денот. Значи, ако ручате напладне и вечерате во осум, тогаш јадете здрава ужина од првата точка во четири.

  Еден од трите гревови
  Доколку сте соочени со дилема за време на оброкот, но би сакале да згрешите, ви предлагаме да изберете еден „грев“. Ако, на пример, јадете леб со салата, прескокнете го десертот, бидејќи во спротивно ќе внесете премногу јаглехидрати, кои нема да можете да ги согорите, дури и ако не планирате интензивно вежбање. Ако сакате нешто слатко, тогаш заборавете на лебот.

  Нарачајте се еднаш
  Без повторувања, па вашето тело лесно ќе остане витко. На пример, можете лесно да јадете печен компир или помфрит, но земете 10 или 12 косови и ништо повеќе. Престанете да ставате храна во чинијата. Слично е на сосовите и намазите кои имаат многу калории. Земете една или две лажици од нив, и тоа треба да биде доволно за еден оброк. Една порција ќе биде доволна за да ве издржи сити четири часа до следниот оброк.

  Одберете ја вашата храна мудро
  Знаете, сите ние имаме преголеми очи. На пример, во хотел, кога ќе ја видиме целата таа понуда за појадок и ручек, ја губиме главата и имаме чувство дека треба да пробаме се. И ве советуваме да јадете храна со глава. Земете две лесни прилози од зеленчук и додадете еден што би сакале да го пробате. Воопшто не претерувајте, несомнено ќе се чувствувате слаби по шишањето, доколку премногу „туркате“.

  Ако цел ден сонувавте за сочен хамбургер, почестете се со многу зеленчук и додадете уште еден хамбургер, или само месо. Зеленчукот ќе ве наполни со минерали, витамини и влакна, а вие ќе се почестите со она што најмногу го сакате во тој момент – хамбургер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img