More

  25 починати, 1.269 новозаболени и 162 реинфекции

  spot_img

  Во последните 24 часа како последица на коронавирусот починати се 25 лица, кај 1.269 лица е детектиран ковид-19, додека 848 пациенти се водат како оздравени, информираше министерството за здравство.

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 4.047 тестови, а регистрирани се 1.269 нови случаи на ковид-19 од кои во Скопје – 686, Тетово – 75, Битола – 65, Куманово – 61, Велес – 48, Гостивар – 44, Кавадарци – 33, Прилеп – 32, Кичево – 26, Гевгелија – 25, Охрид и Валандово – по 20, Неготино – 16, Ресен – 12, Струмица и Струга – по 11, Дебар – 9, Кочани, Крива Паланка и Богданци – по 8, Штип и Делчево – по 7, Радовиш и Крушево – по 6, Виница – 5, Свети Николе и Кратово – по 4, Берово и Демир Хисар – по 3, Демир Капија и Пехчево – по 2, Пробиштип и Дојран – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни (1.269), регистрирани се 162 реинфекции.

  Регистрирани сe 848 оздравени пациенти од Скопје – 227, Тетово – 78, Куманово – 64, Кавадарци – 58, Битола – 54, Велес – 47, Гевгелија – 35, Прилеп – 32, Гостивар – 30, Неготино и Струмица – по 27, Охрид – 25, Кочани – 23, Штип – 22, Кичево – 13, Струга и Свети Николе – по 12, Ресен – 8, Богданци и Делчево – по 7, Валандово, Крива Паланка и Радовиш – по 6, Дебар, Виница и Кратово – по 4, Демир Капија, Пробиштип и Македонски Брод  – по 3, Крушево – 1.

  Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 14 починати лица: 4 починати лица од Скопје (53, 64, 84 и 85), по две починати лица од Охрид (75 и 88), Струга (71 и 84) и Кочани (67 и 79) и по едно од Делчево (73), Куманово (74), Прилеп (70) и Струмица (62). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

  Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 11 починати лица од: Скопје (2), Тетово (2), Кочани (2),  Прилеп (1), Дојран (1), Кавадарци (1), Охрид (1) и Куманово (1). Починатите лица се на возраст од 59 до 91 година. Лицата за починати се пријавени во период од 30.01. до 12.02.2022. Од починатите лица, 7 се починати во домашни услови, а 4 лица во болнички услови.

  Од вкупниот број на починати лица, кај 23 лица се регистрирани коморбидитети.

  Направени се 4.047 тестови преку: ИЈЗ-499, ЦЈЗ Скопје-81, ЦЈЗ Битола-107, ЦЈЗ Прилеп-49, ЦЈЗ Тетово–3, ЦЈЗ Куманово-102, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-6, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–5, Жан Митрев (Филип Втори)-124, Авицена-189, Биотек-230, Систина-118, лабораторија Лаор-117, Синлаб-82, Ремедика-18, Плодност-32, Генеа-13, Никоб Лаб-387, ВФВ Медикал-64, Ели Медика-38, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-29, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–8, Нова Лаб Дијагностика–7, Рамус-29, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.686.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.852.018 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 288.750, бројот на оздравени пациенти е 269.862, на починати е 8.793, а бројот на активни случаи изнесува 10.095.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Скопје 133.336, активни 5.924, Куманово 15.800, активни 407, Битола 13.796, активни 470, Прилеп 13.298, активни 335, Тетово 13.148, активни 392, Кавадарци 9.825, активни 354, Гостивар 9.258, активни 219, Велес 9.083, активни 280, Охрид 8.354, активни 243, Штип 7.801, активни 106, Струмица 7.724, активни 191, Кичево 5.226, активни 147, Кочани 4.862, активни 80, Струга 4.566, активни 93, Гевгелија 4.090, активни 128, Неготино 3.500, активни 139, Свети Николе 2.582, активни 64, Ресен 2.509, активни 60, Радовиш 2.430, активни 69, Крива Паланка 2.324, активни 58, Делчево 1.872, активни 43, Берово 1.688, активни 26, Дебар 1.561, активни 27, Валандово 1.502, активни 45, Виница 1.348, активни 28, Пробиштип 1.277, активни 10, Богданци 975, активни 44, Кратово 918, активни 17, Крушево 866, активни 21, Демир Хисар 802, активни 17, Македонски Брод 679, активни 23, Демир Капија 532, активни 18, Македонска Каменица 519, активни 7, Пехчево 448, активни 6 и Дојран 251, активни 4.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img