More

  За Палестинците во Газа разурната од војна, фудбалот претставува „живот“

  spot_img

  Безмилосната војна во Газа трае веќе речиси пет месеци, а тамошните Палестинци ја задржаа љубовта кон фудбалот во услови на раселување, уништување и прекин на комуникациите, пишува Ал Џезира.

  За Хамза Ел Аути, навивач на Реал Мадрид, вечерите за натпревари во Лигата на шампионите отсекогаш биле посебни. 20-годишниот студент по медицина порасна следејќи го шпанскиот клуб додека доминираа во европскиот фудбал во изминатата деценија.

  Во ноември, Ел Аути и неговото семејство се преселиле позападно до брегот во разурнатиот од војната Појасот Газа, откако чудесно преживеале израелски ракетен напад во близина на нивниот дом во Деир ел-Балах.

  Мојата куќа е куп урнатини, таму се закопани сите мои фудбалски спомени“, изјави Ел Аути, задржувајќи ги солзите.

  „Кога имав дом, секогаш се подготвував за доцните натпревари (Лигата на шампионите) со лименка безалкохолен пијалок, чипс и пуканки“, изјави тој за Ал Џезира.

  Сепак, овој жесток навивач сепак наоѓа начин да ги следи подвизите на неговиот омилен тим во шпанската Ла Лига и Лигата на шампионите.

  Кога 14-кратниот победник на Лигата на шампионите ќе се соочи со РБ Лајпциг во среда навечер, Ел Аути можеби нема да може да го следи натпреварот во живо, но се надева дека подоцна ќе го надомести тоа.

  „Ќе одам кај мојот пријател да ги гледам главните моменти. „Не можам да пропуштам натпревар – тие (Реал Мадрид) се дел од моето срце“, рече тој.

  Газа се соочува со чести долгорочни прекини на комуникациите од почетокот на војната, бидејќи во нападите беа уништени неколку мобилни кули.

  Утре, 7 март, ќе се одбележат пет месеци откако Израел ја започна својата војна против Газа, по нападот на Хамас врз јужен Израел.

  Повеќе од 31.000 Палестинци, меѓу кои најмалку 12.300 деца, се убиени во Газа од 7 октомври. Повеќе од 8.000 се водат како исчезнати, а многумина се заробени под урнатините.

  Повеќе од половина од домовите во Газа, 360.000 станбени единици, се уништени или оштетени, покажуваат најновите податоци на Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања (OCHA), Светската здравствена организација (СЗО) и палестинската влада.

  Улиците, некогаш исполнети со смеа и радост, сега прикажуваат трауматична слика: жените плачат по телата на нивните мртви деца, мажите бараат луѓе затрупани под урнатините, а децата очајнички бараат храна.

  Кога фудбалот беше синоним за живот
  И покрај тешките околности, љубителите на фудбалот во Газа ја носат љубовта кон играта во своите срца.

  Ова им носи ретка радост и моментално го одвлекува вниманието од бомбардирањето и загубата на скапоцени животи.

  Палестинците од Газа даваат се од себе за да го следат спортот што толку многу го сакаат, било преку радио приемници на батерии, ТВ екрани или мобилни телефони и покрај лошата интернет конекција.
  Сондос Абу-Немер и нејзината мајка се големи фудбалски фанови.

  15-годишната девојка од Деир ел Балах е горда сопственичка на копија на дресот на Ал Наср, кој го носи името на нејзиниот омилен играч, Кристијано Роналдо.

  „Последен пат гледав натпревар на Ал Наср на 1 февруари, против Интер Мајами, кога Талиска постигна прекрасен хет-трик“, рече таа.

  Абу-Немер едвај гледала неколку минути од натпреварот на нејзиниот мобилен телефон пред да се прекине интернет-врската.

  „Кога немаме интернет конекција, се потпираме на радиото за вести од играта и така слушнав за настапот на Палестина на Азискиот куп во Катар“, објасни таа.

  Палестина за прв пат во својата историја стигна до осминафиналето, што предизвика голема радост кај жителите на Појасот Газа и окупираниот Западен Брег.

  Фудбалерите кои доаѓаат од Газа беа разочарани на теренот кога нивниот успех заврши со пораз од Катар, но освоија десетици илјади навивачи во земјата домаќин и во Палестина.

  „Никој не очекуваше дека Палестина ќе помине во првиот круг – сите сме толку горди на овие играчи“, гордо рече Абу-Немер.

  Според Ал Џезира, фудбалот отсекогаш бил синоним за животот во Газа.

  Пред 7 октомври, фудбалот беше главна тема на разговор меѓу многу Палестинци низ енклавата, и млади и стари.

  Кафулињата распространети покрај бреговите на Средоземното Море, кои го сочинуваат крајбрежјето на Газа, ќе организираат специјални настани за прикажување на натпреварите, а стотици навивачи ќе се соберат да гледаат и да навиваат. Повеќето од овие кафулиња – Ранош, Ал-Ваха и Фламинго – беа уништени во војната.

  Младите амбициозни фудбалери ќе се обидат да го имитираат акробатското славење на нивните омилени играчи откако ќе постигнат гол на натпревар од уличен фудбал.

  Најголемите натпревари во клупскиот фудбал, како Ел Класико (Реал Мадрид против Барселона) или англиското дерби и Светското првенство во фудбал, би ги испразниле улиците додека сите би биле залепени за ТВ екраните.

  „Фудбалот ме одвлекува од бомбардирањето“
  Додека една генерација порасна во ерата на Кристијан

  Роналдо против Лионел Меси, сегашниот ги респектира Винисиус Јуниор, Џуд Белингем, Педри и Ламине Џамал.

  Навивачот на Барселона, Базел Абдул-Џавад, медицински техничар во болницата за маченици Ал-Акса, е голем обожавател на Френки Де Јонг.

  „Би го гледал секој натпревар на Барселона пред војната“, вели тој.

  Овој 23-годишник живее во улицата Салах ал-Дин. Последен пат кога Барселона играше во Лигата на Шампионите, Абдул-Џавад ечеше од воодушевување кога Роберт Левандовски постигна гол за Шпанија.

  „Фудбалот ме одвлекува од бомбардирањата кои се чини дека никогаш нема да престанат и реалноста на оваа брутална војна“, додаде Абдул-Џавад.

  Со оглед на тоа што мнозинството од населението на Газа, повеќе од 1,5 милиони луѓе, се туркаа во Рафах на југ поради масовното уништување на куќите, стотици илјади од нив сега се во шатори.

  Хани Кармут е уште еден навивач на Барселона кој се преселил во Рафа од север, откако израелските сили извршиле рација и ја нападнале неговата куќа во бегалскиот камп Џабалија. Тоа се случи на 27 октомври, ден пред Ел Класико.

  „Одбројував до натпреварот кога мојата куќа беше нападната“, рече тој.

  „Моите роднини, кои беа навивачи на Реал Мадрид и со кои гледав фудбал и покрај жестокото ривалство меѓу тимовите, загинаа во нападот“, додаде тој.

  Qarmoot сега нема начин да го следи својот сакан тим. Оние кои се во можност да се поврзат на интернет за кратко време ја споделуваат веста со сите останати во шаторскиот камп.

  Надвор од шаторите, децата сè уште играат фудбал, иако во сенка на летачки дронови и во страв од израелско бомбардирање.

  Без разлика на сè што се случува околу нив, љубителите на фудбалот се свртуваат кон овој спорт за да најдат одмор од својата болка, пишува Ал Џезира.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img