More

  Германските машиновозачи најавија нов штрајк кој ќе трае со денови

  spot_img

  Германскиот синдикат на машиновозачи ГДЛ денеска соопшти дека ги повикал вработените во државната компанија Дојче Бан (ДБ) на нов повеќедневен штрајк.

  Штрајкот ќе започне во 2 часот наутро во среда и ќе продолжи до 18 часот во понеделник следната недела, се вели во соопштението на GDL објавено во понеделникот во раните утрински часови.

  Во вторник во 18 часот на штрајк веќе се повикани членовите на синдикатот ДБ Карго, задолжен за товарен транспорт.

  Им понуди пократко работно време и повисоки плати
  Во петокот, Дојче Бан претстави нова понуда за плата за да го врати GDL на преговарачка маса. Понудата вклучува можност за еден час пократко работно време за машиновозачите и машиновозачите од 1 јануари 2026 година. Понудата вклучуваше и зголемување на платите за вработените за 4,8 отсто од август и дополнителни 5 отсто од април 2025 година.

  Дојче Бан, исто така, им нуди на машиновозачите и на придружниците можност да го намалат работното време од 38 на 37 часа неделно од 1 јануари 2026 година со иста плата. Оние кои ќе се одлучат против кратењата наместо тоа ќе добијат зголемување на платите за 2,7 отсто, се вели во понудата.

  Синдикатот ја одби понудата
  Но, тоа не беше доволно за нови преговори. „Со третата и наводно подобрена понуда, Deutsche Bahn AG уште еднаш покажа дека продолжува да го следи претходниот курс на отфрлање и конфронтација – нема знаци на подготвеност да се постигне договор“, се вели во соопштението на GDL.

  Дојче бан ја бранеше својата понуда до GDL. „ДБ се фокусира на компромиси, ГДЛ го влошува конфликтот“, рече портпаролот на ДБ.

  Ова ќе биде четврти штрајк во актуелниот спор за платите. Пред крајот на минатата година, ГДЛ парализираше голем дел од превозот на патници во два штрајка, по што следеше тридневен штрајк со сличен ефект во јануари.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img