More

  1.348 новозаразени, починаа 19 лица

  spot_img

  Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.996 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на ковид-19: Скопје – 725, Куманово – 73, Битола – 67, Кавадарци – 57, Прилеп – 54, Тетово – 45, Велес – 43, Струмица – 32, Кичево – 30, Неготино – 27, Свети Николе – 26, Охрид – 23, Гостивар – 21, Радовиш – 17, Гевгелија – 16, Штип – 15, Струга и Крива Паланка – по 11, Ресен – 10, Кочани – 7, Валандово и Крушево – по 5, Богданци – 4, Делчево, Дебар, Кратово и Демир Хисар – по 3, Берово, Виница, Пробиштип, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2.

  Од вкупниот број на позитивни (1.348), регистрирани се 196 реинфекции.

  „Регистрирани сe 1.247 оздравени пациенти од: Скопје – 573, Кавадарци – 71, Куманово – 64, Велес – 60, Тетово и Струмица – по 57, Прилеп – 48, Охрид – 41, Гостивар – 40, Битола – 35, Неготино – 32, Кочани и Гевгелија – по 26, Штип – 18, Радовиш – 17, Струга – 12, Свети Николе – 11, Делчево – 9, Богданци и Пехчево – по 7, Ресен, Валандово и Крушево – по 5, Виница, Кратово и Демир Капија – по 4, Дебар – 3, Берово и Македонски Брод – по 2, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 11 починати лица: 6 починати лица од Скопје (75, 81, 86, 90, 92 и 97), 2 лица од Гостивар (70 и 77) и по едно лице од Струмица (71), Велес (80)и Штип (78). Од пријавените лица 10 лица се починати во болнички услови и едно лице е починато во домашни услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 8 починати лица, Кичево (2), Прилеп (2), Скопје (1), Струмица (1), Куманово (1) и Тетово (1). Починатите се на возраст од 55 до 91 години. Од пријавените лица 2 лица се починати во болнички услови и 6 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 01.02.2021 – 09.02.2022 година. Од вкупниот број на починати лица (n=19), две лица се целосно вакцинирани, кај 17 лица се регистрирани коморбидитети“, наведено е во соопштението.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.838.584 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 284.875, бројот на оздравени пациенти е 264.443, на починати е 8.705, а бројот на активни случаи изнесува 11.727.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

  Скопје 131157, Активни 7081
  Куманово 15624, Активни 496
  Битола 13612, Активни 560
  Прилеп 13193, Активни 311
  Тетово 12985, Активни 381
  Кавадарци 9701, Активни 425
  Гостивар 9160, Активни 229
  Велес 8944, Активни 295
  Охрид 8287, Активни 249
  Штип 7735, Активни 118
  Струмица 7626, Активни 226
  Кичево 5168, Активни 146
  Кочани 4824, Активни 119
  Струга 4528, Активни 91
  Гевгелија 4029, Активни 151
  Неготино 3450, Активни 156
  Свети Николе 2565, Активни 86
  Ресен 2489, Активни 71
  Радовиш 2410, Активни 88
  Крива Паланка 2293, Активни 56
  Делчево 1856, Активни 57
  Берово 1678, Активни 23
  Дебар 1544, Активни 23
  Валандово 1481, Активни 63
  Виница 1336, Активни 27
  Пробиштип 1272, Активни 13
  Богданци 959, Активни 54
  Кратово 910, Активни 26
  Крушево 858, Активни 14
  Демир Хисар 796, Активни 21
  Македонски Брод 671, Активни 29
  Демир Капија 521, Активни 14
  Македонска Каменица 519, Активни 14
  Пехчево 446, Активни 8
  Дојран 248, Активни 6
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img