More

  Зошто во менито за фитнес има јаткасти плодови иако се калорични?

  spot_img

  И покрај фактот што на почетокот може да изгледаат како непријатели на витката линија поради нивната висока калорична вредност, јаткастите плодови заземаат престижно место во фитнес менијата ширум светот.

  Причината за тоа е нивната импресивна хранлива вредност, што ги прави незаменливи сојузници во постигнувањето на здрави и урамнотежени нутриционистички цели.

  Извор на здрави масти
  Првата и најважна карактеристика на јаткастите плодови е нивниот богат состав: тие се извор на здрави масти, протеини, витамини и минерали.

  Мастите присутни во јаткастите плодови се главно незаситени, што поволно влијае на здравјето на срцето и крвните садови. Иако се богати со калории, јаткастите плодови во умерени количини можат да помогнат во контролата на тежината.

  Тоа е затоа што протеините и диеталните влакна присутни во нив обезбедуваат чувство на ситост, намалувајќи ја потребата од чести оброци или нездрави грицки.

  Брза закуска
  Друга важна точка е нивната разновидност. Може да се конзумираат сами како закуска, да се додадат во салати за да се додаде текстура или да се користат како здрава алтернатива при подготовка на разни јадења.

  Оваа разноврсност им овозможува на луѓето лесно да ги вклучат во нивната исхрана, без оглед на нивните навики во исхраната.

  Извор на протеини
  Не смееме да заборавиме на нивниот придонес во мускулната маса. Протеините се клучни за обновување и раст на мускулите, а јаткастите плодови се одличен извор на овој макронутриент од растително потекло.

  Затоа, тие не се одлични само за луѓето кои се обидуваат да ослабат, туку и за оние кои се обидуваат да ја зголемат мускулната маса.

  Покрај сите споменати предности, важно е да се нагласи дека консумирањето јаткасти плодови може да придонесе за намалување на ризикот од развој на бројни болести, меѓу кои и дијабетес тип 2, како и кардиоваскуларни заболувања. Сето ова ги прави оревите не само пожелни, туку и препорачани како дел од здрав фитнес режим, пренесува Index.hr.

  Затоа, следниот пат кога ќе посегнете по грст бадеми или ореви, запомнете дека не само што ги задоволувате вашите пупки за вкус, туку му правите и огромна услуга на вашето тело. Јаткастите плодови се богати со калории, но исто така се преполни со хранливи материи кои ги поддржуваат вашите фитнес цели, што ги прави неодолив додаток на секое здраво мени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img