More

  Зошто пливањето во море е толку корисно?

  spot_img

  „Морето ги чисти сите неволји“, рекол грчкиот филозоф Платон. „Тоа го враќа здравјето на луѓето“, тврди грчкиот поет Еврипид.

  Природата не релаксира и обновува, тоа веќе го знаеме, но морето особено благотворно делува на нашето тело. Звукот на брановите и прошетката по плажа имаат многу позитивни ефекти кои не смируваат. Морето не храни со витална животна енергија, а солената вода има многу други позитивни ефекти врз нашето здравје.

  Телото го чистиме на природен начин со морска вода. Ова е дефинитивно еден од најлесните начини за бесплатна детоксикација. Морето е исто така бесплатен извор на хранливи материи и минерали. Морската вода предизвикува размена на минерали и токсини помеѓу нашето тело и водата.

  Медитеранска клима, ветер, сонце, ароматични растенија и присуство на есенцијални масла, натриум, хлорид, флорида и јод… Сето тоа ги наполнува нашите „батерии“ и не ослободува од секојдневниот стрес. Малите честички сол во воздухот можат да патуваат до најдлабоките области на белодробните алвеоли, а елементите во трагови и минералите (магнезиум, манган, кобалт итн.) го зајакнуваат нашиот имунолошки систем.

  Морската вода овозможува детоксикација и регенерација на кожата. Воздухот е полн со негативни јони, што помага во детоксикација на крвта и ткивата. Освен тоа, морската вода помага при лекување на болки во грбот, ишијас, спортски повреди, проблеми со циркулацијата, псоријаза, нечистотии на кожата, ја враќа влажноста на сува кожа и секако помага при нервна напнатост, депресија и стрес.

  Брановите и енергијата на морето внимателно го масираат целото тело и делуваат против целулитот. Мирисот на сол и борови дрвја и звукот на брановите дополнително нежно ги смируваат нашите души…

  Ако немаме можност да пливаме во море, можеме да си дозволиме солена бања дома
  Кога сме напнати, а ако не сме покрај море, можеме да си дозволиме солена купка токму во домашната бања.

  Растворот со нерафинирана морска сол може да се подготви во кофа со топла вода (не премногу топла) или во када. Седиме удобно, со исправен грб. Потопете ги нозете во вода, затворете ги очите и почнете да дишете длабоко. Гледаме како полека се опуштаме.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img