More

  Зошто и по 32 години не започна судењето на обвинетите за бомбашкиот напад на Бански двори?

  spot_img

  Во Жупанискиот суд во Загреб, судењето на одговорните за ракетниот напад на Бански двори на 7 октомври 1991 година – командантот на 5-тиот воздушен корпус Љубомир Бајиќ, началникот на воздушната поддршка Слободан Јеремиќ, началникот на ловецот 105. -Бомбардерскиот полк Ѓури Миличевиќ, тогашниот претставник на контраразузнавачката служба, требаше да започне денеска во Жупанискиот суд во Загреб со поранешните воздушни сили и противвоздушна одбрана Чедомир Ковачевиќ и двајцата пилоти кои го извршија нападот Ратко Допуѓа. и Дамир Лукиќ.

  Судскиот совет еден по еден ги повикуваше обвинетите членови на поранешната ЈНА, но наместо нив во судницата се појавија само нивните адвокати.

  Кога ќе започне судењето?
  Судскиот совет не беше во можност да провери дали обвинетите воопшто добиле судски покани. Имено, надлежната служба на Жупанискиот суд во Загреб не одговорила на тоа прашање, односно нема апсолутно никакви докази дали до Бајиќ и останатите биле испратени покани за денешниот почеток на судењето. Уредното доставување на поканата е услов за законитост на судењето, а бидејќи за овој случај ништо не се знае, процесот е одложен.

  Беше најавено дека сега може да се разгледа можноста за судење во отсуство. Интересно е што Србија не го признава судењето во отсуство, па во случај шестмината обвинети да бидат прогласени за виновни, Хрватска нема да може да и дозволи на Србија да ги извршува затворските казни.

  Планот за убиство на Туѓман

  Поминаа речиси 32 години од овој настан. Обвинителството во обвинението тврди дека обвинетите планирале да го убијат тогашниот хрватски претседател Фрањо Туѓман на 7 октомври 1991 година, но и да убијат други луѓе кои случајно се нашле во негова близина со воздушни бомби кои ќе паднат во густо населен дел од град и предизвикуваат големо уништување на зградите. Поради ова, обвинението ги товари за обид за убиство на високи државни функционери и за воено злосторство.

  Се било планирано во највисоката команда на ЈНА, а според обвинението, на 7 октомври 1991 година, полковник Јеремиќ како помошник командант за воздушна поддршка во командата на воздухопловните сили и ПВО (РВ и ПВО) на ЈНА, го претстави генерал-мајор Бајиќ, кој во тоа време беше командант на 5-тиот воздухопловен корпус РВ и ПВО и истовремено командант на Оперативната група за борбена команда.

  Како започна нападот?
  Истиот ден, Јеремиќ дошол на аеродромот во Удбина со хеликоптер Газела, каде што бил стациониран 105-от ловец-бомбардерски авијациски полк RV и PVO. Тој се сретна со началникот на Генералштабот и заменик командант на тој полк, мајор Миличевиќ. Тој му рекол дека капетанот од прва класа Ковачевиќ има разузнавачки информации за просториите во кои требало да биде тогашниот хрватски претседател Фрањо Туѓман.

  Миличевиќ ќе одговори затоа што после тоа му наредил на капетанот Допуѓа како пилот на авионот Супер Галеб Г-4, со Ковачевиќ како копилот и капетанот 1 класа Лукиќ како пилот на вториот авион Г-4, да го бомбардира и ракети Банско. Двори и предмети во неговата околина.

  Допуѓа, Ковачевиќ и Лукиќ истиот ден околу 15 часот полетале од аеродромот во Удбина за Загреб, по што Допуѓа, според инструкциите на Ковачевиќ, со бомби МК-82 го бомбардирала Банско Двори, каде што Туѓман требало да биде со тогашниот претседател. Претседателството на СФРЈ, Стјепан Месиќ и Сојузниот извршен совет на СФРЈ Анто Марковиќ.

  Едно лице е убиено
  Обвинителството го обвинува Лукиќ дека испукал 16 ракети М-74 Муња од 128 мм кон Банске Двори и зградите во близина, кои ги погодиле зградите во близина на Банске Двори, но тие не успеале бидејќи Туѓман и неговите гости претходно ги напуштиле просториите.

  Како резултат на бомбардирањето и ракетирањето, еден цивил загинал, додека еден цивил е тешко, а тројца полесно се повредени. Во обвинението се заклучува дека на Бански двори и на околните објекти е причинета материјална штета од речиси 37 милиони куни.

  Иако тие не се појавуваат во Хрватска за да учествуваат во овој процес, по сите обвинети се распишани потерници и европски потерници. Затоа се размислува нивното судење да започне во отсуство.

  Бајиќ: „Јас го наредив нападот“
  Бајиќ претходно изјави за N1 Србија дека тој лично го наредил нападот од свои причини.

  На земјата во која живеев и се заколнав дека ќе ја бранам и ќе го заштитам нејзиниот територијален интегритет и уставен поредок, а кој се осмелил да го наруши, јас лично мислев дека треба да го направам токму тоа што го направив“, рече Бајиќ.

  Тој во својот одговор на обвинението посочи дека е должен да чува воени тајни, но посочи и дека на 7 октомври 1991 година Хрватска сè уште не била меѓународно призната држава, туку федерална единица на Социјалистичка Федеративна Република Југославија (СФРЈ). Тој алудираше на фактот дека овој напад не може да се третира ниту како воено злосторство.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img