More

  Земјотрес со јачина од 7 степен според Рихтеровата скала е регистриран утрово на Филипините

  spot_img

  Земјотрес со јачина од 7 степен според Рихтеровата скала е регистриран на Филипините утрово во 2.43 часот, соопшти ЕМСЦ.

  Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри и на 13 километри југоисточно од гратчето Долорес на островот Лузон во планинска област.
  Филипинскиот институт за вулканологија и сеизмологија ги предупреди граѓаните на можноста од последователни потреси, но додаде дека нема опасност од цунами.

  Во потресот има најмалку 2 загинати лица, а 10 се повредени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img