More

  Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа Кварнер во 10:21 часот

  spot_img

  Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа Кварнер во 10:21 часот, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Потресот бил почувствуван на хрватското крајбрежје и Горски Котар.

  Според податоците од EMSC земјотресот бил со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала.

  Оттаму додаваат дека епицентарот на земјотресот бил на 19 километри источно-југоисточно од Риека, односно 11 километри северо-северозападно од Цриквеница. Според првите податоци, епицентарот бил на длабочина од 10 километри.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img