More

  Зеленски го повика американскиот екс-претседател да го објави своето решение за крај на војната

  spot_img

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски го поканил американскиот претседателски кандидат Доналд Трамп да му каже на Киев „како да се стави крај на оваа војна“, доколку тоа го знае претходно, повикувајќи се на тврдењата на извори дека Трамп ја разгледува можноста за склучување договор која НАТО повеќе нема да ја шири на исток, како и разговор со рускиот претседател Владимир Путин „за тоа колку од украинската територија Москва може да задржи“, пишува Блумберг.

  Зеленски смета дека Украина може да започне нова офанзива на фронтот, но дека тоа е прашање на „вооружување на бригадите“.

  Во интервјуто за Блумберг тој истакна дека украинската армија е во подобра позиција во однос на персоналот отколку пред неколку месеци, откако во мај стапи на сила законот што ги заостри правилата за мобилизација.

  Во исто време, Зеленски се пожалил дека испорачаната воена опрема и оружје Во Киев пристигнуваа премногу доцна:

  – Тоа е најголемата трагедија: од одлуката за помош и испорака на оружје, треба да чекаме многу, многу, многу долго – вели тој и додава дека е спремен да се сретне со Трамп.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img