More

  Зеленски го потпиша законот: Намалена старосната граница за мобилизација од 27 на 25 години

  spot_img

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша закон со кој се намалува старосната граница за мобилизација за борбена служба од 27 на 25 години, со надеж дека ќе ја зајакне борбената моќ на неговата земја во војната со Русија, пишува Гардијан.

  Овој потег го проширува бројот на цивили кои војската може да ги мобилизира во своите редови за да се борат во рамките на вонредната состојба, која е во сила откако Русија ја започна својата инвазија во февруари 2022 година.
  Предлог-законот се наоѓа на масата на Зеленски откако беше усвоен од пратениците во мај 2023 година, а во моментов не е сосема јасно што го натерало да го потпише. Парламентот со месеци расправаше за посебен предлог-закон за заострување на нацрт-правилата.

  Одделно, Зеленски потпиша друг предлог-закон со кој се бара од мажите на кои им е дозволено да се откажат од воената служба поради инвалидитет, да поминат уште еден медицински преглед.
  Третиот предлог-закон што тој го потпиша имаше за цел да создаде онлајн база на податоци за оние кои ги исполнуваат условите за воена служба. И двата од овие нацрт-закони потенцијално би можеле да и помогнат на војската да регрутира повеќе борци.
  Низа строги мерки наведени во претходниот нацрт на тој закон беа укинати по негодувањето во јавноста.

  Украинските војници се соочуваат со предизвици на бојното поле, со недостиг од залихи со муниција и витално американско финансирање кое со месеци е блокирано од републиканците во Конгресот, како и со неуспехот на Европската унија да ја достави ветената муниција навреме.

  Зеленски на крајот на минатата година рече дека ќе го потпише законот само доколку му се даде доволно силен аргумент дека тоа е неопходно.

  Тој во декември рече дека војската предложила да се мобилизираат до 500.000 Украинци во вооружените сили, нешто што тој рече дека тогашниот командант на вооружените сили го побарал.
  Оттогаш, Украина го смени врховниот командант на своите вооружени сили, а новиот командант Олександр Сирскиј минатата недела изјави дека бројката повеќе не е ажурирана и дека е „значително намалена“ по прегледот на ресурсите.
  Зеленски предупреди дека Русија би можела да планира нова офанзива во наредните месеци, а трупите на Киев ги засилуваат напорите да изградат силни одбранбени утврдувања долж големата линија на фронтот.

  Со почетниот шок од инвазијата одамна, Украина се соочи со значително намалување на протокот на доброволни борци и беа пријавени бројни случаи на затајување на нацрт.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img