More

  Зеленски ги искара Американците, предупреди дека Русите упаднале во Харков

  spot_img

  На западните сојузници им треба премногу долго за да донесат одлуки за воена поддршка за Украина, изјави претседателот Володимир Зеленски за Ројтерс во понеделникот во ексклузивно интервју во Киев.

  Тој ја опиша испораката на воена помош, особено на противвоздушната одбрана, како што е системите Патриот, на кои Украина многу се потпира во војната со Русија, како „еден голем чекор напред, но претходно два чекори назад“.

  – Секоја одлука до која доаѓаме ние, а потоа и сите заедно, доцни околу една година – рече тој, носејќи ги неговата заштитена зеленкаста маица и панталони и понекогаш кревајќи го гласот.

  Неговите жестоки забелешки доаѓаат во опасен момент за неговите сили, кои се побројни и надминати од војската на Москва и губат територија на североистокот и истокот на земјата.

  Очигледно фрустриран од она што го гледа како доцнење и незадоволство од страна на партнерите на Запад, Зеленски предложи начини на кои сојузниците би можеле да помогнат подиректно, вклучително и со соборување на руски ракети над украинска територија во одредени околности.

  Според 46-годишникот, ситуацијата на бојното поле во североисточниот дел на земјата сега е под контрола, откако силите на Москва ја преминале границата и започнале упад кон градот Харков.

  Претседателскиот мандат на Зеленски истекува денеска.

  Претседателските избори во Украина требаше да се одржат на 31 март 2024 година, а инаугурацијата на новоизбраниот шеф на државата во мај. Но, гласањето беше откажано, како причина за вонредна состојба и општа мобилизација. Зеленски изјави дека изборите сега „не се вистинското време“, нагласувајќи дека на ова прашање треба да се стави крај.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img