More

  Заврши распитот на таткото Кецмановиќ, семејствата незадоволни, не одговорил на ниту едно нивно прашање

  spot_img

  Обвинителството и судот денеска го завршија распитот на Владимир Кецмановиќ, таткото на момчето-убиец кој на 3 мај го изврши масакрот во училиштето „Владислав Рибникар“ при што уби девет деца и еден обезбедувач.

  Адвокатот на семејствата на убиените деца – Огњен Божовиќ по судењето изјави дека таткото на детето не сакал да одговара на нивните прашања.

  Тој посочи и дека не може да открие повеќе информации од судењето, бидејќи таква е ситуацијата, бидејќи судењето е затворено за јавноста.

  – Првоосомничениот засега не сака да одговара на прашањата на оштетените, но верувам дека ќе му поставиме прашања. Тоа однесување секако не е во согласност со законот и нема можност да не одговори на нашите прашања. Постои можност да се брани со молчење, но нема можност да избере дали некој ќе му поставува прашања. Нашата идеја е да дојдеме до вистината и ќе направиме сè тој да одговори на нашите прашања – рече адвокатот на семејствата.

  Тој посочи дека целокупното однесување на Владимир Кецмановиќ останало непроменето, дека не прифаќа одговорност и дека состојбата е непроменета од 3 мај.

  – Се чувствувам виновен што јавноста не е присутна и мислам дека би било корисно јавноста да види како изгледа целиот процес. Ставот на родителите по ова прашање го потенциравме неколку пати, но одлуката на судот остана непроменета. Одлуката се заснова на закон, а судијата има свои причини. Факт е дека имаме малолетници, но нашите ставови не се важни, како што веќе рековме, се изборивме тоа да биде отворено за јавноста – рече адвокатот.

  Еден од претставниците на семејствата на убиените деца рече дека сите со нетрпение го очекуваат почетокот на главниот претрес и почетокот на излагањето на одбраната, но за жал не можат да изнесат детали од одбраната на обвинетите. Тој нагласи и дека е исклучително тешко и заморно да седите во судницата и да ги слушате воздишките на жртвите и во секое време да имате пред очи слики од убиени деца.

  Семејствата на убиените деца го напуштија судењето многу потресени и гневни, што доволно говори за атмосферата во судницата, но никој од нив не сакаше да го коментира судењето.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img