More

  Запек: разоткривање на митовите и патот до правилното варење

  spot_img

  Запек, чест и непријатен симптом кој може да влијае на секого, без разлика на возраста или полот, често предизвикува конфузија и заблуди. Многу митови за затворот се присутни во нашето општество, поради што е важно да се разбере вистината и да се најдат ефективни начини за ублажување на оваа непријатна појава. Во оваа статија ќе разоткриеме некои митови за запек и ќе воведеме природни начини за негово ублажување.

  Првиот мит: Затворот е само привремен проблем

  Една од најчестите заблуди е верувањето дека запекот е само привремен проблем кој сам ќе помине. Доколку не ги бараме причините за запек и не смениме некои животни навики, запекот може да стане хроничен и негативно да влијае на квалитетот на животот. Различни фактори, како што се недостаток на влакна, дехидрација, недостаток на физичка активност и стрес, можат да придонесат за постојано задржување на столицата.

  Друг мит: Само постарите луѓе страдаат од запек

  Заблуда е дека запекот е проблем само за постарите лица. Постарите луѓе почесто страдаат од запек поради физиолошки промени во телото, но секој без разлика на возраста може да се соочи со овој проблем. Запекот е честа појава кај сите генерации, а честа е и кај некои посебни состојби како што е бременоста. Лошите навики во исхраната, недостатокот на физичка активност и стресот се само дел од факторите кои можат да влијаат на редовната столица кај сите генерации.

  Промо
  Третиот мит: лаксативите се секогаш решение

  Многу луѓе се свртуваат кон лаксативи како брз лек за запек. Сепак, долготрајната зависност од лаксативи може да биде штетна и да предизвика други здравствени проблеми. Подобро решение е да барате природни начини за поттикнување на редовно празнење на дебелото црево.Запекот може да биде исклучително непријатна состојба, но

  постојат многу природни совети и пристапи кои можат да помогнат да се ублажи овој проблем. Наместо да се потпирате само на лекови, често е корисно да се истражуваат природни методи кои промовираат здраво варење и го олеснуваат минувањето на столицата низ цревата.

  Како можеме да си помогнеме во затворот?
  1. Зголемете го внесот на вода

  Еден од најважните фактори за спречување на запек е правилната хидратација. Пиењето доволно вода помага да се одржи столицата мека и го олеснува движењето на дебелото црево.

  2. Внесете влакна во исхраната

  Влакната се неопходни за здраво варење бидејќи го зголемуваат обемот на столицата и го олеснуваат минувањето низ дигестивниот тракт. Зголемете го внесот на овошје, зеленчук, цели зрна и јаткасти плодови за да го зголемите внесот на влакна. Ако не внесувате доволно влакна, постепено зголемувајте ги влакната во вашата исхрана.

  Промо
  3. Додадете пробиотици во вашата исхрана

  Природните пробиотици како јогурт, кефир и друга ферментирана храна можат да го подобрат здравјето на цревата и да помогнат во одржувањето на рамнотежата на бактериите во цревата. Ова може да помогне да се спречи запек и да се поттикне редовното празнење на дебелото црево.

  4. Редовна физичка активност

  Движењето е клучно за поттикнување на активноста на дебелото црево. Најмалку половина час умерена физичка активност секој ден може да помогне во одржувањето на здрав дигестивен систем.

  5. Намалување на стресот

  Стресот може негативно да влијае на варењето и да придонесе за запек. Различни техники за релаксација како јога, медитација и длабоко дишење можат да помогнат во намалување на стресот и подобрување на варењето.

  6. Пијте 0,5 l природна минерална вода Донат дневно

  Природната минерална вода Донат се издвојува меѓу многуте природни помагачи во ослободувањето од запек. Оваа исклучителна вода потекнува од извор во Рогашка Слатина и е богата со минерали кои благотворно делуваат на варењето.

  Неговата тајна лежи во моќта на осмотското дејство. Сулфатните соли апсорбираат вода од клетките во ѕидовите на цревата и на тој начин значително го зголемуваат обемот на цревната содржина. Резултатот е поголем притисок врз ѕидовите на цревата, кој е комбиниран со релаксирачкиот ефект на магнезиумот, кој го стимулира варењето.

  Промо
  За максимална ефикасност, неопходно е и правилно да се пие. Доколку се појави запек на патот, препорачуваме:

  Наутро на празен стомак пијте 0,2 – 0,3 l Donat.
  Навечер – пред вечера – испијте уште 0,2 л.
  Утринската количина можете да ја загреете на телесна температура од 37 °C за ефектот да биде побрз. Во исто време, CO2, исто така, ќе испари, што предизвикува надуеност кај некои луѓе.
  Доколку ги следите упатствата за пиење, Донат не предизвикува никакви несакани ефекти и во никој случај не предизвикува зависност. Затоа, можете да уживате без да се грижите дека ќе се навикнете премногу.

  Откривањето на митовите за запек и барањето природни решенија за олеснување на овој проблем е клучот за одржување на здрав дигестивен систем. Со пиење 0,5 l природна минерална вода Донат, богата со минерали, можеме да го подобриме варењето и да се ослободиме од непријатноста предизвикана од запек.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img