More

  За разлика од Белгија, Холандија нема да ја ограничи Украина во тоа како ги распоредува донираните Ф-16, изјави министерот за одбрана на кралството

  spot_img

  За разлика од Белгија, Холандија нема да ја ограничи Украина во тоа како ги распоредува донираните Ф-16, изјави министерот за одбрана на кралството.

  На Киев ќе му биде дозволено да ги користи 24-те борбени авиони Ф-16 што треба да ги добие од Холандија, како што смета дека е соодветно, изјави холандската министерка за одбрана Кајса Олонгрен за Политико.

  Пристапот е во спротивност со оној на Белгија, партнер во таканаречената „коалиција Ф-16“, која понуди 30 борбени авиони на Украина. Белгискиот премиер Александар Де Кро тврди дека секое оружје што го испорачува неговата нација може да се користи само на територијата за која Киев тврди дека е украинска, вклучувајќи го и авионот.

  „Не постои“ ограничување во белгиски стил, рече Олонгрен за вестите на маргините на дијалогот Шангри-Ла во Сингапур, како што беше цитирано во понеделникот.

  – Го применуваме истиот принцип што го применивме за секоја друга испорака на способности, а тоа е: штом ќе го предадеме на Украина, на нив е да го користат – објасни таа.

  Холандската влада бара нејзиното оружје да се користи само во согласност со меѓународното право, рече министерот.

  Западните земји понудија курсеви за обука на украинските пилоти за тоа како да управуваат со борбените авиони дизајнирани од САД. Долго ветуваниот трансфер на авионот под контрола на Киев може да започне за неколку месеци, според изјавите на членовите на коалицијата.

  Во групата се и Данска и Норвешка.

   

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img