More

  Вулкан повторно еруптира на Исланд: Втор пат оваа година

  spot_img

  Вулканот повторно еруптираше во четвртокот во југозападниот дел на Исланд, по втор пат оваа година, објави телевизијата RUV и другите локални медиуми.

  Тоа е шеста ерупција на полуостровот Рејкјанес од 2021 година.

  Сликата објавена од исландскиот дневен весник Morgunbladid покажува светло портокалова стопена карпа како исфрла од пукнатините во земјата.

  Последната ерупција започна на 14 јануари и траеше два дена, а лавата стигна до предградијата на рибарскиот град Гриндавик, чии речиси 4.000 жители мораа да бидат евакуирани.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img