More

  Вучиќ порача дека нема да имаат милост за терористите и тероризмот

  spot_img

  Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во гостувањето на ТВ Прва изјави дека црвениот аларм најверојатно ќе биде до вторник.

  – Ќе има уште апсења, проверуваме сѐ, ќе биде готово. Црвениот аларм ќе биде до вторник – изјави Вучиќ.

  Тој додава дека нападот бил добро испланиран и дека повредениот жандар ќе биде одликуван.

  – За мене тоа е нешто што е добро завршена работа. Заблагодарете му за тоа. Според сите статистики, Србија е една од најбезбедните земји во Европа, а Белград е еден од најбезбедните градови. Нема да имаме милост кон терористите и тероризмот – рече Вучиќ.

  Повредениот припадник на Жандармеријата, Милош Јевремовиќ, кој вчера беше застрелан со самострел во вратот пред Амбасадата на Израел во Белград, по операцијата е во стабилна состојба. Јевремовиќ во самоодбрана го застрелал напаѓачот, кој починал од повредите.

  Обвинителството го окарактеризира нападот како терористички чин извршен од Милош Жујовиќ, чие верско име е Салахудин, од Младеновац. Нивото на безбедносна закана од тероризам е прогласено за црвено.

  Две лица се во притвор, а претресот продолжува на на повеќе локации низ Србија, откако вчера 25-годишен српски конвертит во ислам со самострел го рани во вратот припадникот на жандармеријата во напад пред израелската амбасада во Белград. Вицепремиерот на Србија и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека во текот на ноќта е извршен претрес на повеќе локации низ Србија, дека биле интервјуирани десетици лица, нагласувајќи дека обвинителството ќе утврди понатамошни дејствија по вчерашниот „целен терористички напад“ во израелската амбасада во Белград. Нападнатиот полицаец го застрела напаѓачот.

  – Има луѓе кои припаѓаат на вахабистичкото движење. Треба да најдеме соодветна врска помеѓу активностите на вахабиите и конкретниот настан“, изјави Дачиќ и додаде дека има и други работи, прецизирајќи дека е пронајдено видео со едно лице каде се заколнува на верност на Исламската држава. „Кога ќе погледнете што има во становите на тие луѓе, ќе видите дека тие се членови на екстремисти – додаде Дачиќ и рече дека обвинителството ќе се занимава со тоа дали лицата се поврзани со овој терористички чин и прикажа видео од станот на екстремист во Нови Пазар.

  Дачиќ вчера изјави дека лицето кое го изврши терористичкиот напад пред израелската амбасада е Милош Жујовиќ (25), религиозно име Салахудин, преобратеник од Младеновац, кој се преселил да живее во Нови Пазар.

  – Многу детали се познати. Неговото движење на автобуската станица е реконструирано. Се движел низ градот, прво отишол во синагогата, а потоа се упатил кон израелската амбасада. Неговата сопруга отиде во Црна Гора, побаравме информации за црногорската полиција – изјави Дачиќ.

  Според информациите, терористот завчера во продавница во Земун купил самострел, со кој го рани припадникот на жандармеријата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img