More

  Вториот мандат на шефицата на ЕK допрва ќе треба да биде изгласан

  spot_img

  Лидерите на ЕУ кои ги претставуваат трите главни политички групи во блокот се согласија да ја поддржат актуелната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен за втор мандат, изјавија за француски медиуми извори блиски до разговорите.

  Како дел од договорот за враќање на Фон дер Лајен, на кој сè уште му треба одобрение од мнозинството од лидерите на блокот, естонската премиерка Каја Калас ќе стане шефица за надворешна политика на ЕУ, додека поранешниот португалски премиер Антонио Кошта ќе ја преземе функцијата претседател на Европскиот совет, изјавил изворот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img