More

  Вртоглавица, главоболка, сува кожа… Ова се знаци на топлотен удар

  spot_img

  Дали сте само малку жедни, страдате од топлотна исцрпеност или имате ризик од сериозен топлотен удар? Кои се предупредувачките знаци? Што можете да направите за да го спречите и лекувате и кога ви треба итна медицинска помош? Дознајте подолу.

  Што е топлотна исцрпеност?
  При топлотен удар, мозокот ја губи способноста да ја регулира телесната температура, што потенцијално може да доведе до оштетување на црниот дроб, бубрезите, мускулите и особено срцето. Може да се развие брзо, со мало предупредување и може да биде фатална.Но, пред да стигнете до опасната зона на топлотен удар, повеќето возрасни ќе искусат симптоми на топлотна исцрпеност. Топлотната исцрпеност е она болно чувство што повеќето од нас го доживеале во одреден момент за време на многу топло време. Може да се појават вртоглавица или блага конфузија, главоболки, грчеви, зголемено потење и студена кожа, гадење, побрзо дишење и побрз пулс, вели Дафид Бич од Црвениот крст на ОК. Што е топлотен удар? Спротивно на тоа, лицето кое страда од топлотен удар сè уште може да доживее вртоглавица, главоболка и непријатност, но клучната разлика е во тоа што нивната кожа ќе стане топла, зацрвенета и сува. Телото ја губи способноста да се пот и станува се потопло и потопло. Ова може да ги направи луѓето прилично збунети. Тие може да се онесвестат или да имаат напади и конвулзии. Ова е опасна зона, вели д-р Лин Томас, директор на Св. Џон Амбуланс, пренесува The Guardian. Се разбира, потешко е да ги препознаете симптомите во себе, особено кога конфузијата е една од нив. Постои зголемен ризик луѓето да развијат топлотна исцрпеност и топлотен удар доколку живеат сами. Основниот совет е да останете во најкул дел од вашиот дом и да избегнувате напор. Исто така, важно е да бидете свесни за можните ефекти на кој било лек што го земате, бидејќи некои може значително да влијаат на тоа како вашето тело се справува со екстремната топлина, во зависност од несаканите ефекти. Стари лица Симптомите на топлотна исцрпеност и топлотен удар се исти кај постарите возрасни лица, но тие може да бидат поподложни на дехидрација и може да ја изгубат потребата за течности, што може да го зголеми ризикот од болести поврзани со топлина. „Загриженоста кај постарите луѓе е што тие не секогаш препознаваат некои од знаците“, вели д-р Томас. „Ве молиме проверувајте ги постарите членови на семејството и соседите почесто од вообичаено, обидете се да ги натерате да останат внатре и да ги чувате завесите. Може да биде тешко да ги натерате луѓето со деменција да пијат вода. Можете да ставите малку вода со малку мраз до нив и да видите дали пијат, советува д-р Томас.

  Деца и бебиња
  „Тешко е со децата, затоа што сакаат да бидат надвор и не мора да речат: „Морам да влезам внатре затоа што ми е жешко“. Затоа погрижете се редовно да одат во тоалет и да пијат многу вода“. вели Томас. Симптомите на топлотна исцрпеност и топлотен удар се главно исти кај децата како и кај возрасните, но имајте на ум дека кога бебињата страдаат од топлотна исцрпеност, тие често „стануваат поспани и помалку комуникативни“.

  За да ги одржувате бебињата ладни, „останете внатре или излегувајте рано“, вели Клер Мегваер од Британската фондација за породување. Кога сте надвор, избегнувајте да врзувате тетра пелена за количка за сенка: „Истражувањата велат дека тоа може да предизвика загревање на внатрешноста на количката и да предизвика прегревање што всушност се обидувавте да го спречите“, вели Мегваер. Таа препорачува да се запознаете со нормалната температура на вашето бебе (тест на задниот дел од вратот или градите, а не на поладните екстремитети), за да знаете кога им е премногу жешко.Останувањето хидрирано е исто така од витално значење. „Бебињата се многу подложни на дехидрација поради нивниот однос волумен и површина, ако дехидрираат тоа може да влијае на нивното здравје. Доените бебиња можеби ќе сакаат да јадат почесто, а бебињата кои се хранат со вештачко хранење може редовно да земаат мали количини вода (варена и оладена ако се под шест месеци). Исто така, внимавајте на влажните пелени. „Ако имате постаро бебе, веројатно сте навикнати на зачестеноста на нивните влажни пелени“, вели Мегваер.

  Домашни миленици
  Нашите крзнени миленичиња се исто така подложни на болести поврзани со топлина, вели д-р Карен Хум, од Итна и интензивна нега на Кралскиот ветеринарен колеџ. Оние кои се со прекумерна тежина, оние со густо крзно наменето за ниски температури или кучињата со рамни муцки како мопс и булдози се уште повеќе изложени на ризик. „Кучињата всушност не се потат“, вели Хум. „Значи, ако не можат ефикасно да задишуваат, не можат ефикасно да губат топлина“.

  Предупредувачките знаци дека вашето куче е премногу жешко, вели Хум, „не се специфични и затоа е тешко“. Претерано или погласно задишување од вообичаеното е клучен знак за предупредување. Крис Вилсон, ветеринар за мали животни со седиште во Лондон, вели дека кучињата исто така може да изгледаат „немирни, безволни и несоодветни“. Кучињата кои се повеќе погодени од жештината може да се лигават, повраќаат или да имаат дијареа, а во најлош случај може да колабираат и да страдаат од напади.

  Важно е, и двајцата се согласуваат, да се дејствува брзо, многу пред тоа да се случи. Штом животното ќе претрпи ензимско оштетување предизвикано од топлина, тоа може да биде неповратно, дури и да доведе до откажување на повеќе органи и смрт. „Ако дишат гласно, задолжително јавете се на ветеринар. Ако се некоординирани, се сопнуваат, ако изгледаат дека се малку пијани или тешко се разбудуваат или паднале, одете кај ветеринарот“, вели Хум.

  Превенцијата е најдобра. Чувајте ги под сенка, понудете им вода“, препорачува Хум. Можете да ги изладите кучињата со вода нанесена на кожата.

  Луѓето сега генерално знаат да не оставаат кучиња во врели коли, вели Хум, иако тоа сè уште се случува.

  Следната клучна порака што треба да се пренесе е дека во многу топли денови е неопходно да се шетаат кучиња само многу рано наутро или доцна навечер, или воопшто не. „Постои заблуда дека животното нема да оди на прошетка ако тоа е лошо за нив, а тоа едноставно не е точно“, вели Хум. Во една неодамнешна студија, вели таа, три четвртини од болестите поврзани со топлина биле предизвикани од вежбање. „Ако се сомневате, оставете го вашето куче дома да се одмори и да биде сам“, вели Глејзбрук, кој забележува дека толеранцијата на кучето за допир, галење и ракување веројатно ќе се намали во топлината, што може да доведе до раздразливост.

  Спротивно на тоа, мачките ретко страдаат од болести поврзани со топлина, освен ако не се заробени или немаат пристап до вода. „Тие се еволутивни од многу потопли места“, вели Хум. „Мачките се многу поинтелигентни од кучињата“, додава Вилсон. „Тие се прилично добри во регулирањето на нивната температура преку однесувањето.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img