More

  Војната во Украина испрати ризична порака

  spot_img

  Јапонското Министерство за одбрана соопшти дека е загрижено поради новите закани од Русија. Како што наведоа, тие се сè позагрижени за Тајван, бидејќи Кина настојува значително да ги зголеми воените трошоци, пишува Б92.
  Во својот годишен извештај за одбрана, Токио тврди дека руската воена операција во Украина ризикува да испрати порака „дека е прифатлив обид за еднострано менување на статус кво на сила со сила“.

  Исто така, Јапонија предупреди дека Москва може сѐ повеќе да се потпира на својата нуклеарна способност како одвраќање, што пак може да значи зголемена активност околу Јапонија, каде што се активни руските нуклеарни подморници.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img