23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Воен брод двапати влегол во територијалните води на Данска

НАЈЧИТАНО

Руски воен брод вчера двапати навлегол во територијалните води на Данска во близина на островот Борнхолм во Балтичко Море, соопшти Данската одбранбена команда.

Корветата влегла во данските води северно од малиот остров Кристијансо, во близина на поголемиот остров Борнхолм. По радио порака од данската морнарица, бродот веднаш ја напуштил областа, објавија денеска данските власти.

Министерот за надворешни работи Јепе Кофод го повика рускиот амбасадор на разговори за инцидентот.

Тоа беше длабоко неодговорна и целосно непотребна провокација за време на Фолкемодет, напиша Кофод на Твитер, мислејќи на годишниот политички настан што се одржува во Борнхолм.

Тој додаде дека „насилните тактики не функционираат против Данска“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО