More

  Воен аналитичар: Живеевме во заблуда за моќта на руската армија, а тие испаднаа аматери

  - Advertisement -

  Воениот аналитичар Ивица Мандиќ беше гостин на Нов ден и ја коментираше руската агресија врз Украина.

  Прво рече дека Русите удриле една административна зграда, поточно лабораторијата на нуклеарната централа.

  „Пожарот избувна, украинските сили интервенираа и го изгаснаа. Тоа е варварство на кое не сум сведок. Немам коментар освен дека тоа е дивјаштво и нема никаква врска со успехот на воените операции“, рече тој.

  Тој додава дека целта била да се обезглави Украина со блицкриг.

  „Ниту ангажираните страни се, ниту начинот на кој е извршена операцијата дава право на такви очекувања. Застанаа, дојдоа до наратив за исцрпеност наметнат од Украина. Украина сосема стратешки коректно ја спроведува одбранбената операција, осми ден практично немаме напредок на бојното поле. Не случајно Украина спроведува успешна операција во урбаните средини. Воените загуби на Русија се огромни, но мислам дека цивилните жртви се огромни. Имам впечаток дека долги години живеевме во заблуда за моќта на руската армија, сега се испостави дека е аматерска војска собрана наопаку“, вели тој.

  „Русите направија несериозни подготовки за војна“
  Тој ја анализираше руската армија:

  „Имаме две групи војници во руските вооружени сили, некои се професионалци, некои се регрути и овие голобради млади момчиња не ни знаат зошто дојдоа. Ги оставија возилата. Очигледно, не биле направени сериозни подготовки за воените сили за војна. Со толку армии и вака нема да одиме напред, резултатите се катастрофални. Веројатно е точна проценката на Зеленски од 9.000 војници, што значи дека најмалку двојно повеќе се ранети. Она што го гледаме е дека тоа е неиграна војска, на неа се потпираат кога ќе падне ноќ да удрат по се што ќе им дојде при рака. Резултатот е штрајк на нуклеарна централа“.

  Тој ги коментираше и помошниците на Путин:

  „Не сум сигурен дека претседателот Путин е опкружен со луѓе кои вредат нешто. Таа снимка, на која тој го испрашува шефот на тајната служба, а тој трепери, зборува повеќе од илјада зборови. Трепери како тинејџер пред шефот на државата. Ова кажува дека некој е послушен, а таков ти кажува што сакаш да го слушнеш, а не реалната ситуација. Стратешката подготовка беше направена многу непрофесионално.

  Таква беше одлуката што со 150.000 војници може да се направи Блицкриг во втората по големина земја во Европа. Би било лудо ако украинските сили одлучат да се судрат со Русите на отворено. Нумеричката супериорност на Русите би дошла до израз, но во урбаните средини таа бројка не значи многу. Во тој дел ни технологијата не може да покаже сè, бидејќи урбаната средина е ограничувачка“.

  „Белоруската армија ќе биде погодена за еден момент“
  „Апсолутно сум сигурен дека Киев никогаш нема да падне во нивни раце. Тоа е 4 пати поголем град од Загреб, но волјата за борба е огромна и добија точен одговор од Запад и затоа таа волја сè уште расте. „Украинците се во многу подобра позиција од нас, им се обезбедени оружје и пари, а тоа е хумано и правилно кога се бранат вредностите на западната цивилизација“, додаде тој.

  Тој ја коментираше и улогата на Белорусија, велејќи дека ги има 35.000 во првата линија војници и дека земјата сега е дел од бојното поле.

  „Ако тоа се случи во одредена фаза, и оваа војна веројатно ќе трае долго, исцрпеноста што нејзината армија ќе ја добие во главата ако украинските сили се вооружат со систем со долг дострел, тоа во никој случај не е агресија на Украина против Белорусија, но желба да се елиминира опасноста“.

  Тој зборуваше и за испраќање хрватски војници:

  „Кога станува збор за употреба на вооружени сили, би сакал да не ми го поставувате тоа прашање. Употребата на вооружените сили во Хрватска мора да престане да биде политичко прашање. Најтешката одлука што ја носи оваа земја е употребата на воена сила. Ние сме долго време членка на НАТО и на ЕУ и нека избереме да ги решаваме овие прашања со промена на Законот за одбрана. Го имаме толку долго што нема врска со умот и генерира ваков конфликт. Време е да седнат и да ги остават да се расправаат внатре, а не надвор. Ние сме членка на НАТО и мора да придонесеме за заштита на НАТО. Овие момци и девојки не излегуваат надвор од зоната на НАТО и ќе се занимаваат со заштита на сајбер просторот и тоа е тоа“, вели тој.

  „Русија нема пари да финансира долготрајна војна“
  Тој зборуваше и за волонтерите и отфрлањето на протестната нота на Русија:

  „Го познавам нашиот бригаден Жељко Акрап, тој беше доведен во многу незгодна положба, со прилично идиотски настап во медиумите на момци кои го кажуваат тоа и мислат дека нема да има реперкусии. Вие сте законски одговорни како личност кога одите во странски конфликт и во таа смисла треба да бидете свесни за последиците. Ако ми е направено, лудо е да се зборува за тоа во медиумите. Лично, не би им забранил на луѓето кои сакаат да одат, но начинот на кој тоа се прикажува во медиумите е несериозен“.

  Конечно, тој процени колку долго би можела да трае војната:

  „Со оглед на тоа што ѝ се нанесува штета на Руската Федерација во две области, првата е економијата, втората е воената бидејќи војната е полна со кошеви, сигурен сум дека не можете да финансирате војна повеќе од неколку месеци. . Потрошувачката е огромна. Треба да се земе предвид и колку пари ќе треба да се потрошат по војната, тоа се огромни бројки. Руската Федерација не е во состојба да финансира долготрајна војна. „Тие немаат пари да финансираат таква војна“, рече тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img