More

  Во Сиднеј имало напад со нож: епископ бил избоден за време на проповед

  spot_img

  Австралиските локални медиуми објавија дека за време на проповедта во Сиднеј, која се емитувала на интернет, епископ бил избоден со нож. Уште три лица се ранети, а никој од нападнатите не е во животна опасност. Полицијата го уапсила напаѓачот, набргу по нападот, па пред црквата се собрала толпа и се судрила со полицијата.

  Полицијата соопшти дека одговорила на повиците дека четири лица се избодени со нож во предградието Вејкли во Сиднеј. Додадоа дека никој не е во животна опасност. Маж на возраст од триесет години се здобил со повеќе рани, 20-годишен маж е расечен по раката, 60-годишен маж има и рани на раката, пренесува news.au.

  На видеото од проповедта, кое се емитуваше во живо на интернет, може да се види маж, облечен во темна облека, кој мирно му приоѓа на владиката, а потоа го напаѓа. На ова следува реакција на присутните, кои се обидуваат да го контролираат напаѓачот.

  Според австралиските медиуми, инцидентот се случил во понеделникот вечерта, поточно во црквата Христос Добриот Пастир. Напаѓачот е веќе уапсен, според полицијата, уапсениот соработува со истрагата.

  Нападнатиот епископ на Австралискиот совет на Источноасирската црква, Мар Мари Емануел, е популарен во заедницата, но контроверзен, а многу од неговите проповеди се споделуваат на интернет. Тој привлече внимание при затворањето за време на епидемијата на Ковид-19, кој ги критикуваше мерките и задолжителната вакцинација.

  По нападот, разгневена толпа од неколку стотици луѓе се собрала пред црквата, барајќи од полицијата да го донесе напаѓачот на фронтот, пренесува Ројтерс. Полицијата го засилила присуството во областа, а толпата се судрила со полицијата, пишува Гардијан.

  Да напоменеме дека пред два дена 40-годишен маж со нож уби шест лица во трговски центар во Сиднеј. Ништо друго не кажува дека настаните се поврзани.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img