More

  Во Либија може да има 20.000 жртви, сега стравуваат од епидемија

  spot_img

  Во Либија може да има 20.000 жртви, сега стравуваат од епидемија
  Смртоносните поплави предизвикани од бурата Даниел може да однесат 20 илјади животи, предупреди градоначалникот на најпогодениот град Дерна. Тој нагласи и дека им се потребни специјализирани екипи за собирање на труповите, бидејќи постои страв од појава на епидемија поради големиот број трупови под урнатините и во водата.

  Разорните поплави што ја погодија источна Либија би можеле да однесат 20.000 животи само во најтешко погодениот град Дерна, предупреди градоначалникот на градот, Абдулменам ал-Гајти.

  Според досегашните официјални податоци, повеќе од 5.300 ги побарале. Земјата побара меѓународна помош, а двете ривалски влади почнаа да се координираат за помош.

  Градоначалникот на Дерна изјави за телевизијата Саудиска Ал Арабија во средата навечер дека врз основа на уништените населби очекуваат многу смртни случаи, меѓу 18.000 и 20.000. Тој посочи и дека им се потребни специјализирани тимови за подигање на телата, бидејќи постои страв од појава на епидемија поради големиот број тела под урнатините и во водата. Им требаат и чанти за тело, јавуваат странските агенции за печат.

  Претходно, министерот за цивилно воздухопловство на меѓународно непризнаената влада на истокот на земјата, Хихем Абу Чкиуат, во средата процени дека бројот на загинати може значително да се зголеми, бидејќи морето „постојано се мие со десетици нови тела“, пренесува британскиот BBC.

  Градоначалникот предупреди и дека по силното невреме Даниел, кое во неделата стигна до Дерна по Грција и Турција, овој град со околу 100.000 жители се соочува со хуманитарна криза. Во ридовите над градот се урнаа две брани, а пристанишниот град беше преплавен со огромни количества вода, кои однесоа многу згради и луѓе во морето. Според експертите, градот бил поплавен со 30 милиони кубни метри вода.
  Српскиот телевизиски портал N1 ​​наведува дека браната ја изградила југословенска компанија во 1970-тите и дека успешно го заштитиле градот од големи поплави во 1986 година, но дека тие не се одржуваат од 2002 година. Порталот, кој се повикува на либиските медиуми, исто така пишува дека за катастрофалниот карактер на поплавите со извонредна количина на врнежи придонеле и повеќегодишните конфликти во земјава, поради кои беше запоставено одржувањето на инфраструктурата.

  Според проценките на Меѓународната организација за миграција (ИОМ), 30.000 луѓе останале без покрив над главата само во Дерна, а уште околу 5.000 во околните места. Посочија дека во градот кој е уништен непрепознатливо има и големи прекини на струја, а прекини во телекомуникациската мрежа ги ограничуваат комуникациите.

  Во меѓувреме, спасувачите и роднините продолжуваат со потрагата по евентуални преживеани, бидејќи според Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, околу 10.000 лица се водат како исчезнати.

  Најавена помош од странство
  И владата на истокот во Тобрук и меѓународно признатата влада во Триполи побараа меѓународна помош, чија испорака е попречена од политичката поделба на земјата, која е во хаос и насилство од бројни милиции од 2011 година по соборувањето на Моамер. Гадафи. Испораката на помошта, која веќе почна да пристигнува во земјава, ја попречуваат и поплавените или уништени патишта.

  Претставникот на ИОМ, Таухид Паша, за програмата на Би-Би-Си Радио 4 изјави дека двете влади побарале меѓународна помош, а во нивно заедничко име владата во Триполи се координира со владата на исток. Кога предизвикот, сепак, го истакна соодветниот одговор на меѓународната заедница на барањето на Триполи и ја нагласи потребата да се зголеми помошта за земјата што е можно поскоро.

  Германија денеска објави дека како дел од помошта од ЕУ, германската армија денеска во Либија ќе испрати два транспортни авиони со душеци, шатори, ќебиња и генератори. Јордан веќе испрати авион со хуманитарна помош, додека Италија најави полетување на брод и два воени транспортни авиони за транспорт на експерти и логистичка опрема. Франција ќе испрати транспортен авион со околу 40 спасувачи и неколку тони медицинска опрема, вклучително и теренска болница, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Високиот комесар на ОН за човекови права, Волкер Турк, истакна дека по поплавите сите политички групи мора да работат заедно, бидејќи помошта мора да стигне до сите погодени луѓе, без разлика на нивната политичка ориентација.

  Според Би-Би-Си, екипи од Египет, Тунис, Турција, Италија и Шпанија им помагаат на либиските спасувачи во потрагата по можни преживеани во Дерна. Истовремено предупредуваат дека времето за пронаоѓање преживеани истекува. Еден од либиските спасувачи изјави дека погодените области изгледаат како да биле „погодени од земјотрес и истовремено бомбардирани“, бидејќи цели градски области и села се избришани од лицето на Земјата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img