More

  Во колку часот треба детето да легне? Погледнете ја табелата по години

  spot_img

  Дури и во еден сосема нормален ден, многу родители се мачат со тоа да ги натераат децата да си легнат доволно рано. Една мајка, која исто така ја мачи овој проблем, го сподели своето искуство.

  „Во текот на учебната година се јавуваат различни проблеми, особено оние поврзани со рутината за спиење. Дел од предизвикот за време на долгите училишни месеци е тоа што и мојот сопруг и јас работиме. Кога ќе се вратиме дома во 18 часот, секоја вечер се „нурнуваме со глава“ во истата рутина на вечера, капење и домашни задачи и какви било воннаставни активности кои се наредени. Има состаноци, фудбалски тренинзи, часови по пијано и јазик за издржување. И како што се испостави, ние всушност сакаме да поминеме малку време со нашите деца! Апсолутно ги мразам тие ноќи кога се чувствувам како штотуку да дојдам дома, да имам брз оброк или два, брзам да вежбам, брзо да се бањам и да ги пратам во кревет. Сакам да ги возам велосипедите нагоре и надолу по нашата уличка, да прошетам навечер до аголот, можеби дури и да играм игра на табла.

  Друг проблем е што мојата најмлада ќерка, која има 5 години, легнува во исто време со нејзината 9-годишна постара сестра, што е околу 9:30 во есенските и зимските месеци. Тоа е всушност прилично голем проблем. Затоа што, иако отсекогаш некако се прашував дали мојата најстара ќерка спие доволно, бев речиси сигурен дека мојата најмлада не спие“.

  Колку сон е навистина потребно?
  Од целата оваа приказна произлегува едно прашање, кое милиони родители си го поставиле во еден момент: Колку сон им треба на децата, односно колку треба да спијат моите деца? Добрата вест е дека одговорот конечно пристигна благодарение на основното училиште Вилсон во Кеноша, Висконсин. Училиштето сподели табела за спиење на Фејсбук за да ги потсети родителите во колку часот треба да ги пратат своите деца во кревет, врз основа на нивната возраст и вообичаеното време на будење. Подолу прикачивме табела преку која лесно можете да дознаете кога вашето дете треба да спие.

  На 5-годишна возраст, детето треба да спие помеѓу 18:45 и 20:15 часот, во зависност од тоа кога ќе се разбуди наутро. Ако осумгодишно дете се разбуди околу 06:45, тогаш е подготвено да спие околу 20:15 часот, но ако наутро спие 45 минути подолго од споменатото, слободно оставете го да остане будно до 21:00 часот. и уживајте во вечерата и неговите омилени филмови. Не многу подоцна, во кревет треба да бидат и децата од 11 и 12 години – од 20:15 до 21:45 часот, пишува 24sata.hr.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img