More

  Во Грција уапсени се 63 членови на криминална група поради насилство на спортските терени

  spot_img

  Грчката полиција уапси 63 лица обвинети дека се членови на криминална организација поврзана со спортско насилство, соопштија властите во вторникот.

  Спортот во Грција е одбележан со насилни инциденти на теренот и надвор од него во последните години, а властите постојано ветуваа дека ќе ги решат хулиганите.

  Повеќето од уапсените се навивачи на Олимпијакос.

  Адвокатот Васо Пантази, кој ги застапува двајцата уапсени, изјави за Ројтерс дека нејзините клиенти ги негираат обвиненијата.

  Апсењата се дел од широката операција која вклучува рации во 87 станови и заплена на докази, вклучувајќи мобилни телефони, лаптопи, ножеви и воздушно оружје.

  Полицијата идентификуваше 160 осомничени членови на криминалната група, која е активна од најмалку 2019 година, соопштија официјални лица. Тие беа обвинети за кривични дела од нелегално поседување дрога, оружје и експлозиви до грабеж и убиство од небрежност.

  Истрагата беше поттикната од смртта во декември минатата година на 31-годишниот полицаец Георгиос Лингеридис, кој беше тешко повреден со факел за време на судирите меѓу полицијата за немири и група навивачи за време на одбојкарскиот натпревар меѓу Олимпијакос и Панатинаикос. Од здобиените повреди полицаецот починал.

  Повеќе од 400 луѓе се приведени во врска со инцидентот, а повеќето дадоа примероци од ДНК. Едно лице е во затвор до судење за убиството на Лингеридис.

  Врз основа на овие докази и изјави, тројца сведоци се под заштита. Полицијата покрена постапка која укажува на постоење на криминална организација која дејствува во Атина и други грчки градови.

  Потпретседателот на Олимпијакос и правен советник Алексис Куџас изјави за Ројтерс дека тимот и неговиот сопственик „не се поврзани на кој било начин со постапката и обвинетите“.

  По убиството на Лингеридис, грчката влада беше принудена да преземе мерки, вклучително и поставување на надзорни камери на терените и во судовите.

  За да присуствуваат на натпреварите, навивачите на крајот ќе треба да се идентификуваат преку владина апликација за мобилни телефони на влезот од стадионот. Системот е делумно воспоставен.

  Во август 2023 година, навивачот на АЕК од Атина, Михалис Кацурис, беше избоден до смрт во жестоки судири пред натпреварот од Лигата на шампионите меѓу АЕК и Динамо Загреб. Една година претходно, Грција беше шокирана кога 19-годишниот фудбалски навивач Алкис Кампанос беше убиен во судир меѓу ривалските навивачи.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img