More

  Во Брисел би забраниле собирање на екстремни десничари, судот одлучи поинаку

  spot_img

  И покрај противењето на локалните области и дел од јавноста, конференцијата на крајната десница продолжува денеска во Брисел. Судот пресуди дека забраната ќе го наруши уставното право на мирно собирање.

  Емир Кир, префектот на бриселскиот округ Сен Жосе, во вторникот, непосредно по почетокот на конференцијата, издаде декрет за забрана на настанот и предупреди на можноста од немири. Во околината на конференцијата беа најавени протести против собирот на екстремните десничари.

  Највисокиот административен суд во Белгија потоа застана на страната на организаторите и ја укина забраната, велејќи дека таа го прекршува уставното право на мирно собирање. Се додава дека префектот требало да одговори со зајакнување на безбедноста, а не со забрана на настанот.

  Одлуката на судот веќе ја поздрави белгискиот премиер Александар де Кро. „Регионите мора да дадат се од себе за да го заштитат уставното право на собирање“, ја цитира тој одлуката на судот и додаде дека белгискиот устав е на страната на граѓаните, нивната слобода на говор и слободата на собирање.

  Конференцијата продолжи во вторник и покрај забраната за локалните области и пристигнувањето на полицијата. Главни говорници беа поранешниот британски европратеник Најџел Фараж, кој одигра клучна улога во популаризирањето на Брегзит, и поранешната британска министерка за внатрешни работи Суела Браверман. И двете беа критични до забраната.

  Пред денешниот почеток на седницата на лидерите на земјите членки на ЕУ во Брисел, пред учесниците на конференцијата се обрати и унгарскиот премиер Виктор Орбан. Тој предупреди дека во многу европски земји се зголемува потиснувањето на оние кои се борат за слобода. „Слободата во Европа и особено во Брисел е загрозена“, додаде тој.

  Организаторите од петокот навечер бараат место за одржување на средбата, откако претходно ја затворија во бриселската концертна нобл сала во хотелот „Софител“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img