More

  Во Австралија, голема боровинка порасна како тениско топче

  spot_img

  Дали некогаш сте виделе боровинка голема колку тениско топче? Оваа се одгледува на фарма во Австралија, ја заработи својата тежина и влезе во Гинисовата книга на рекорди како најтешката боровинка во светот. Каква ќе биде нејзината судбина, се уште не е познато, а како што вели, засега ја избегнала темата, за да ја обработуваат збунето.

  Светлосините боровинки беа собрани во ноември минатата година на фармата Коста Берис во крајбрежната област Коринда. Оттогаш џинот, кој има дијаметар од речиси четири сантиметри и тежок 20,4 грама, се чува во замрзнувач. Во Гинисовата книга на рекорди таа недела официјално ја признаа како најтешката боровинка во светот, објавија австралиските медиуми.

  Станува збор за нова сорта на боровинка Етерна, која ја изработи компанијата Коста, со цел, како што објаснија, да ги задоволи барањата на потрошувачите за поголемо овошје. Рекордната боровинка е приближно десет пати потешка од просечната боровинка.

  Досега титулата за најтешка боровинка ѝ припаѓаше на јагодата, собрана во летото 2020 година во Западна Австралија, која тежеше 16,2 грама.

  Во Коста сега размислуваат што да прават со светскиот рекордер. Бред Хокинг, кој го надгледува производството на овошје на фармата, половина шега изјави за Би-Би-Си дека сега вработените се оддалечиле од искушението да ја јадат боровинка. Една од идеите беше да се прелие во смола и да се закачи на ѕидот. „Смути веројатно нема да биде нејзината судбина“, рече Хокинг.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img