More

  Внимателно со јајцата: Еве како правилно да ја чувате оваа лесно расиплива храна

  spot_img

  Внимателно со јајцата: Еве како правилно да ја чувате оваа лесно расиплива храна
  Јајцата се разноврсна храна и суштинска состојка во многу омилени рецепти, од појадок до вкусни колачи. Сепак, без разлика колку се неопходни при готвењето, важно е да се запамети дека јајцата се расиплива храна како сурово месо и риба и дека треба внимателно да се ракува и да се чува со нив.

  Кога станува збор за јајцата и нивната употреба во секојдневното готвење, важно е правилно да се ракувате и чувате со нив. Соодветното ладење, готвење и ракување треба да ги спречат повеќето безбедносни проблеми со јајцата. Ова се некои од најважните факти кои е добро да се знаат, особено во сезоната на се уште високи температури.

  Дали е безбедно да ги оставите јајцата преку ноќ?
  Иако вашата баба може да ви каже дека јајцата биле чувани на шалтер кога била дете, тоа може да биде ризичен потег денес. Имено, во некои случаи јајцата што се продаваат во продавниците прво поминуваат низ процес на миење со кој се отстранува природната обвивка која го блокира влезот на бактериите. „Не оставајте лесно расиплива храна – вклучително и сурови или варени јајца – надвор од фрижидер повеќе од два часа пред консумирање“, советува Аргирис Магулас, специјалист за технички информации во Службата за безбедност и инспекција на храна на USDA.

  Иако готвењето ги убива патогените кои можат да поминат низ порозните лушпи од јајцата, токсичните нуспроизводи од нивниот раст можат да ја преживеат топлината и да предизвикаат болест. Дури и ако јајцата се оставени преку ноќ во ладна кујна, експертите велат дека не се добри за употреба тогаш, пишува marthastewart.com.

  Каде е најдоброто место за чување јајца во фрижидер?
  Службата за безбедност и инспекција на храната на USDA препорачува јајцата да се чуваат во картонот во кој се купени и да се чуваат јајцата во најстудениот дел од фрижидерот. Најчесто тоа се долните полици и задниот дел од фрижидерот. Иако вратата од фрижидерот често има дел наменет за несење јајца, добро е да се знае дека вратата е потоплиот дел од фрижидерот и затоа не е оптимално место за несење јајца.

  Дали јајцата со испукана лушпа се безбедни за јадење?
  Добра идеја е да ја проверите состојбата на јајцата во кутијата пред да ги купите. Имено, бактериите лесно можат да влезат во јајцата со испукана лушпа. Затоа, дефинитивно избегнувајте да купувате испукани јајца. Ако јајцата пукнат на пат кон дома од продавница, скршете ги во чист сад, цврсто покријте ги и ставете ги во фрижидер. Имајте на ум дека треба да се јадат во рок од два дена, а добро да се сварат пред консумирање, пренесува Тпортал.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img