More

  Високо ниво на шеќер во крвта – храната е само еден фактор

  spot_img

  Нивото на шеќер во крвта е одраз на многу различни фактори. Зголеменото ниво на шеќер може да биде резултат на консумирање големи количини на преработени јаглехидрати, но и на лоши животни навики.

  Храната не е единствената причина за висок шеќер во крвта, внимавајте на уште четворица „виновници“. Кога размислувате за вашиот шеќер во крвта, познат и како гликоза, првото нешто што веројатно ви паѓа на ум е колку шеќер јадете – ако јадете, тоа е сосема во ред.

  Внесувањето на јаглени хидрати игра значајна улога во нивото на шеќер во крвта. Јаглехидратите, без разлика дали се овошје, житарки или слатки, на крајот се разградуваат и метаболизираат во гликоза. Јадењето големи количини на јаглени хидрати, особено храната со додаден шеќер и без влакна, го преплавува крвотокот со гликоза и може да предизвика драматично зголемување на шеќерот во крвта.

  Сепак, ова не е единственото нешто што влијае на нивото на гликоза.

  Други навики кои немаат врска со тоа што или колку јадете, исто така, влијаат на тоа како телото го регулира шеќерот. Значи, ако неодамна сте ја тестирале крвта или сте користеле гликометар и сте забележале повисоко ниво на гликоза, или ако сте се чувствувале слабо на енергија, тоа може да се должи на еден или повеќе од овие четири подмолни виновници.

  Стресот
  Хормоните како адреналин и кортизол се ослободуваат кога сте под стрес. Во вистински стресни ситуации, ослободувањето на овие хормони ја зголемува будноста и производството на енергија – што значи дека шеќерот во крвта ќе се зголеми, но во овие краткорочни ситуации, тој скок на енергија е всушност пожелен.

  Треба да бидете будни и полни со енергија за да се справите со секоја ситуација. И кога тој стрес ќе се отстрани, нивото на овие хормони се враќа во состојба на мирување и сè повторно е избалансирано.

  Проблемот настанува кога стресот не исчезнува.

  Работниот стрес, финансиските грижи, врските, родителството и секојдневните проблеми исто така ги активираат овие хормони. Хронично високите нивоа на кортизол може хронично да го подигнат нивото на шеќер во крвта.

  Што можете да направите за тоа: Елиминирањето на стресот не е нужно целта, но обидете се да вклучите начини поддржани од науката за да помогнете во управувањето со стресот во вашиот живот. Ова може да биде употреба на медитација, јога или ароматерапија.

  Лош сон
  Спиењето влијае на шеќерот во крвта на неколку начини. Недостатокот на сон може да предизвика и зголемување на нивото на кортизол во текот на денот или зголемување на нивото на гликоза и да го направи телото помалку ефикасно во намалувањето на високиот шеќер во крвта, пишува Mind Body Green.

  Недоволното спиење може да ги наруши вашите хормони за глад и може да забележите дека сте погладни во текот на денот и помалку сити после јадење.

  Што да направите во врска со тоа: Оптималната количина на сон за повеќето луѓе е помеѓу седум и девет часа навечер. Избегнувајте да гледате во екраните еден час или повеќе пред спиење и намалете ја температурата во спалната соба.

  Недоволна активност
  Неправилното движење е поврзано и со неповолни нивоа на шеќер во крвта. На мускулите им е потребна енергија за да се движат за време на вежбањето и ако можат, ќе црпат гликоза од крвта за гориво. Во 2022 година, истражувачите открија дека одење или дури и стоење две до пет минути, час или два после јадење, е доволно за да има значително влијание врз нивото на гликоза во крвта. Поинтензивното вежбање има уште поголем ефект.

  Што да направите во врска со тоа: Не седете долго време, особено веднаш после јадење. Прекинете го денот со кратки прошетки низ дома или надвор и задолжително вклучете подолги кардио вежби и вежби за сила во вашата неделна рутина, пренесува 24 sata.hr.

  Време на оброк
  Не секогаш тоа што го јадете влијае на вашиот шеќер во крвта, туку кога. Телото има тенденција да биде метаболички поактивно наутро, што значи дека во тој момент телото е поподготвено ефикасно да ја разгради храната, да ја исчисти гликозата од крвта и потоа да ја користи.

  Јадењето доцна навечер, непосредно пред спиење, е поврзано со претерана и продолжена реакција на гликоза во крвта повеќе од јадење ист оброк само четири часа порано.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img