More

  Вимблдон и АТП зборуваат за Русите: Ќе попушти ли Вимблдон?

  spot_img

  Според лондонски Тајмс, Вимблдон и АТП разговараат за моменталната ситуација околу учеството на руските и белоруските играчи на третиот Грен слем сезонава. Здружението на професионални тенисери има опција да ги укине АТП-бодовите од Вимблдон доколку остане на сила забраната за учество на играчи од Русија и Белорусија.

  Шефовите на Вимблдон имаат, како што пишува Тајмс, „кризни“ разговори за АТП. Најдобрите светски играчи побараа од АТП да ги укине бодовите на Вимблдон оваа година доколку забраната остане. Така во Лондон би играле само за трофеј и пари додека, да речеме, победникот не добие 2.000 АТП поени.

  Фудбалерите изјавија дека без укинување на бодовите, турнирот нема да биде фер кон Даниил Медведев и другите руски тенисери. Одлуката на АТП за евентуално укинување на бодовите ќе биде донесена до крајот на неделата. АТП и ВТА го критикуваа Вимблдон, кој е првиот турнир на кој им се забранува доаѓање на Русите и Белорусите поради војната во Украина.

  Од Онглискиот тениски и крикет клуб изјавија дека нема да попуштат пред заканите на АТП, додека минатиот месец ја оправдаа својата одлука со тоа дека е неопходно „на најсилен можен начин да се ограничи руското глобално влијание“. Британците се плашат дека руските играчи би можеле да го искористат успехот на Вимблдон за своја пропаганда, особено ако, на пример, во финалето е присутна војвотката од Кембриџ. Затоа британската влада го поддржува ставот на Вимблдон.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img