More

  Уште два случаи на мали сипаници во Белград, маж и дете хоспитализирани

  spot_img

  Во Белград се регистрирани уште два случаи на мали сипаници, така што од почетокот на овој бран на територијата на главниот град се регистрирани вкупно 11 заболени, изјавија за Н1 од Градскиот институт за јавно здравје на Белград.

  Како што прецизираа, последните регистрирани случаи се кај 46-годишен маж со непознат статус на вакцинација и тригодишно дете кое е невакцинирано.

  Двајцата се хоспитализирани, не поради нивната состојба, туку поради изолација и следење на нивното здравје“, објаснуваат од Градскиот институт.

  Двајцата новозаразени не се во семејна врска. Од досега регистрираните 11 случаи, во два наврати се случило од сипаници да се разболат и мајка и дете.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img