More

  Ушната маст може да укаже на овие здравствени проблеми

  spot_img

  Ушната маст, честопати отфрлена како нуспроизвод на природните процеси на нашето тело, може да послужи како показател за нашата севкупна состојба.

  Запомнете, нашето тело има свој начин да сигнализира вознемиреност, а понекогаш тоа е преку нешто едноставно како ушната маст.

  Ако не се лекува, акумулацијата на ушната маст може да предизвика:

  1. Болка во увото или чешање

  2. Ѕвонење во ушите

  3. Губење на слухот

  Британски лекар откри за The Sun што всушност може да значат вашите затнати уши и зошто треба веднаш да одите на лекар:

  1. Лупус
  Оваа автоимуна болест предизвикува пациентите да се чувствуваат крајно уморни и да развиваат осип и чешање на кожата, болки во зглобовите и мускулите и други симптоми како што се губење на тежината, губење на косата, чиреви во устата и отечени жлезди.

  Може да предизвика и невообичаена количина на ушна маст. Иако не постои лек, третманот е достапен во форма на стероидни таблети и ибупрофен.

  2. Уво на пливач
  Увото на пливачот е состојба која предизвикува оток и црвенило на ушниот канал. Често е болно.

  Ако не се лекува, може да доведе до инфекција на увото за која ќе бидат потребни антибиотици за лекување. Еден од главните знаци дека можеби имате пливачко уво е вишокот на ушната маст или дури и гнојот што тече од ушниот канал.

  Навремената интервенција може да спречи компликации и да обезбеди брзо закрепнување.

  3. Израстоци на коските
  Коскените израстоци може да настанат како резултат на увото на пливачот, а еден од првите симптоми е прекумерното количество на ушната маст.

  Станува збор за бенигни коскени израстоци кои можат да се развијат во ушниот канал, а често остануваат незабележани додека не предизвикаат проблеми со слухот.

  Од друга страна, постои и отосклероза. Тоа е проблем со коските во внатрешноста на увото што предизвикува постепено губење на слухот. Тоа се случува кога мала коска во увото, наречена скајп, се спојува со другите делови на увото и ве спречува правилно да слушнете.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img