More

  Урсула фон дер Лајен доби поддршка, сега треба да ги убеди политичките групи

  spot_img

  Урсула фон дер Лајен, која лидерите на земјите членки на ЕУ ја предложија за нов мандат на чело на Европската комисија, денеска изјави дека ќе се обиде да обезбеди што поголема поддршка во Европскиот парламент, што ќе ја бара од различни политички групи. Таа се залагаше за добра соработка со италијанскиот премиер Џорџо Мелони. Таа се воздржа од гласање во четвртокот. Против гласаше унгарскиот премиер Виктор Орбан.

  „Ќе соработувам со целиот парламент и неговите пратеници. За мене е многу важно да работиме со оние кои се проевропски, кои ја поддржуваат Украина и го бранат владеењето на правото“, рече Урсула фон дер Лајен по завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел денеска, како одговор на прашањето. дали мисли дека европратениците од партијата Браќата Џорџи Мелони нема да ја поддржат Италија. Во четвртокот, Мелони се воздржа од гласање за тоа, потврди фон дер Лајен на прес-конференција.

  „Морам да го убедам мнозинството. Воспоставуваме платформа составена од Европската народна партија (ЕПП), Социјалистите и Демократите (С&Д) и Либералите (Обнови). Ќе разговарам и со пратеници од други политички групи“, изјави кандидатот за претседател на комисијата од Германија. Таа најави разговори со различни политички групи, како и со национални делегации или поединечни пратеници во нив.

  Таа нагласи дека ќе се залага за „широко мнозинство за силна Европа“ и истакна дека на тоа интензивно ќе работи во следните три недели. Гласањето во парламентот, каде ќе биде потребна поддршка од 361 од вкупно 720 пратеници, би можело да се одржи веќе на основачката седница од 16 до 19 јули.

  Таа ќе се залага и за добра соработка со сите членки на Европскиот совет, вклучително и со премиерот Мелони, кој не ја поддржа во четвртокот. Според пишувањата на странските медиуми, унгарскиот премиер Виктор Орбан гласал против номинирањето на Фон дер Лајен за втор мандат на чело на комисијата.

  Потврден е и договорот за други водечки позиции
  Лидерите на земјите членки на ЕУ на средбата во четвртокот во Брисел го потврдија договорот за распределба на водечките позиции во институциите на ЕУ. Сега со Европскиот совет ќе раководи поранешниот португалски премиер Антонио Коста (S&D), а за шеф на европската дипломатија е избрана естонската премиерка Каја Калас (Обновување).

  Коста, кој преку видео врска присуствуваше на прес-конференцијата од Лисабон, му се заблагодари за укажаната доверба при неговиот избор за претседател на Европскиот совет, притоа изразувајќи уверување дека соработката со Фон дер Лајен и Калас ќе биде многу успешна и дека ќе и служи на Европа и нејзините граѓани.

  Како што претходно најави на социјалната мрежа Х, на новата функција ќе дојде на 1 декември, кога му завршува мандатот на актуелниот претседател Шарл Мишел. „Ќе бидам целосно посветен на промовирање на единството меѓу сите 27 земји-членки и ќе се фокусирам на спроведување на стратешката агенда одобрена од Европскиот совет денес, која ќе обезбеди насоки за Европската унија за следните пет години“, напиша тој.

  Калас рече дека и е голема чест што ја добила поддршката од лидерите на земјите-членки на ЕУ. Како што рече таа, тоа е „огромна одговорност“ во време на геополитички тензии, кога има војна во Европа и во услови на зголемена нестабилност во светот.

  Калас, која присуствуваше на самитот на ЕУ во четвртокот, рече и дека ќе се залага за европско единство, заштита на европските интереси и вредности и градење на глобални партнерства, а истовремено се залага за соработка со земјите-членки, како и со сите институции.

  Таа, исто така, со нетрпение очекува да работи со Урсула фон дер Лајен и Антонио Коста во иднина, тврдејќи дека тие ќе бидат „одличен тим“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img