More

  Украинците бележат напредок, Русите вежбаат

  spot_img

  Немилосрдната кампања на Киев во Црното Море ги принудила руските бродови да испловат во Азовското Море каде немаат излез, тврди Киев Пост. Руските власти наредиле сите големи воени бродови да се соберат во овие води јужно од окупираниот Мариупол и Берѓанск за воени вежби, пренесува Јутарни Лист.

  Но, самата област е предизвик за големи бродови поради тоа што морето е плитко, а бреговите во близина се стеснети.

  Се работи за пет руски амфибиски јуришни бродови, дванаесет површински борбени бродови и придружба за најновите маневри на флотата.

  Руските државни медиуми ги документираа обидите на Украина да ги нападне бродовите на руската Црноморска флота(БСФ) кои работат во морето пред обуката. Најмалку еден напад беше прекинат од хеликоптери на руските воздухопловни сили кои пресретнаа и уништија украински поморски дрон кој се обиде да помине низ теснецот и да влезе во Азовското Море.

  На видеото се гледа детонација на боевата глава на дронот и спектакуларна експлозија.

  Самите маневри на Црноморската флота, наводно, започнале во петокот, на 7 јуни, и првично немало значајни инциденти.

  Украинските воени блогери тврдеа дека истата ноќ, еден од руските бродови за напад се одвоил од главната флота и впловил во руското копнено пристаниште Јеиск, од другата страна на заливот Таганрог. Според непотврдени извештаи, повеќе украински поморски дронови го нападнале воениот брод, иако резултатите се нејасни.

  Целта на руските бази на повеќе од 200 километри северно од теснецот Керч, контролиран од Кремљ, во водите кои теоретски целосно ги поседува руската морнарица, означи нова точка во руско-украинската поморска војна: моментот кога силите на Киев навлегоа во последното засолниште на Црноморската флота.

  Шефот на украинскиот воен центар за стратешки комуникации, Дмитро Плентенчук, рече дека моментално единствените воени бродови што командантите на Црноморската флота се подготвени да ги испратат до отворените води на Црното Море се подморници и дека тие повремено излегуваат на патрола.

  Андриј Јусов, портпарол на Управата за генерално разузнавање на Украина, во петокот рече дека командантите на руската морнарица го избрале Азовското Море за маневри на површината на воените бродови бидејќи отворените води на Црното Море долго време биле смртоносни за операциите на флотата и дека Кремљ се обидуваше да ги скрие бродовите во водите надвор од дофатот на Киев.

  Намерата на Киев е да нападне секаде каде што БСФ ќе се повлече, рече тој.

  – Се обидуваат да ги сокријат големите бродови, па ние одиме по помалите. Ќе продолжиме – рече Јусов.

  На 6 јуни, украински поморски дрон навлезе во езерото Панксе, речиси целосно затворен залив на северозападниот брег на полуостровот Крим, и го уништи влечачот на руската морнарица Сатурн.

  На 30 мај, тимовите за специјални операции од Групата 13, елитната украинска поморска ударна група, користеа поморски беспилотни летала МАГУРА камикази за да соборат, овенат и потопат два руски патролни чамци од класата КЦ-701 Тунетс кои оперираат во близина на теснецот Керч.

  Мисијата на руските воени бродови беше делумно да ги спречат или блокираат нападите на украинските поморски дронови во областа и против цели на север.

  Најсериозната поединечна загуба на Русија во војната се случи на 14 април 2022 година, кога пар украински противбродски ракети го потопија предводникот на Црноморската флота, крстосувачот „Москва“. Оттогаш, Украина потона приближно една третина од воените бродови на флотата.

  Повеќето воени аналитичари веруваат дека Украина постигна уште една голема поморска победа во септември 2023 година со серија ракетни и беспилотни напади насочени кон главната база на Црноморската флота во Севастопол. Нападите што следеа во период од речиси три недели завршија со потонат еден брод за тежок напад, уништена една ракетна подморница и оштетен најмалку уште еден брод за тежок напад.

  Руската морнарица главно го напушти Севастопол во октомври – за прв пат од 1941 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img