More

  Украинскиот министер за одбрана поднесе оставка

  spot_img

  Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников денеска, еден ден по објавувањето на неговата смена, соопшти дека до парламентот поднел оставка. Во неделата, украинскиот претседател Володимир Зеленски го номинираше Рустем Умеров, шеф на Фондот за државна сопственост, за негов наследник. Зеленски повика на нови пристапи во светлината на руската инвазија.

  „Ја поднесов мојата оставка до Руслан Стефанчук, претседателот на украинскиот парламент“, објави Олексеј Резников на социјалните мрежи.

  „Беше чест да му служам на украинскиот народ и да работам за украинската армија во последните 22 месеци, што беше најтешкиот период во модерната историја на Украина“, додаде тој.

  Се чекаше одлуката
  Одлуката за разрешување на Резников од функцијата беше очекувана, бидејќи подолго време се шпекулираше за смена на чело на Министерството за одбрана. Украинскиот претседател Володимир Зеленски одлучи да го смени Резников откако неколку корупциски скандали го потресоа Министерството за одбрана. Во јануари изби корупциски скандал поради неправилности при набавката на храна за војниците по цени до три пати повисоки од малопродажните цени во продавниците.

  Зеленски во неделата најави дека ќе го предложи на парламентот Рустем Умеров за наследник на Резников. 41-годишниот кримски Татар, инаку економист и поранешен пратеник, од минатата година е на чело на Фондот за државниот имот, а наводно учествувал и во преговорите за договорот за извоз на жито. преку Црното Море.

  Зеленски изрази уверување дека на Министерството за одбрана му се потребни нови пристапи и различни форми на соработка со армијата и поширокото општество.

  Замената на чело на министерството мора да биде одобрена од парламентот, но се очекува предлогот на Зеленски да добие поддршка од мнозинството во Врховната Рада.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img