More

  Украинскиот министер за одбрана ја откажа посетата на Франција

  spot_img

  Украинскиот министер за одбрана Рустем Умеров ја откажа планираната посета на Франција во четврток „од безбедносни причини“, се вели во соопштението на француското Министерство за вооружени сили во средата.

  Наместо тоа, Умеров и неговиот француски колега Себастиен Лекорну ќе одржат видео конференција во четврток. Се очекуваат дискусии за лансирање на „артилериска коалиција“ со цел зајакнување на Киев во војната против Русија.
  Оваа коалиција, предводена од Франција и САД, е една од компонентите на Контакт групата за одбрана на Украина (UDCG, позната и како Рамштајн група), која обединува повеќе од 50 земји на страната на Киев во војна против Русија.

  Целта на 23-члената артилериска коалиција „ќе биде да ги координира напорите за да и помогне на Украина да воспостави артилериски сили погодни за потребите на контраофанзивата и нејзината идна армија, на краток и долг рок“, француското Министерство за вооружени сили. рече претходно.

  Министрите Лекорну и Умеров планираа во четврток попладне да ја посетат индустриската фабрика на фабриката Некстер во Бурж, која произведува хаубици Цезар од интерес за Киев. Тие, исто така, требаше да го посетат производителот на ракети МБДА во Сел-Сен Дени на источниот раб на Париз.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img