More

  Украинската армија се повлекува од некои области на северниот фронт, во областа Харков

  spot_img

  Украинската армија најави дека мора да се повлече од одредени области на северниот фронт, во областа Харков, каде што Русија започна нова офанзива на 10 мај.

  Во соопштението на украинскиот Генералштаб објавено синоќа, се наведува дека армијата ги променила позициите во областите кај Лукианац и Вовчанск.

  „Како одговор на непријателскиот оган и пешадискиот напад, нашите единици се префрлија на поповолни позиции со цел да ги спасат животите на нашите војници и да избегнат жртви“, соопшти Генералштабот на социјалните мрежи.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img