More

  Украинска армија: Русите извршија 34 воздушни напади и еден ракетен напад во последните 24 часа

  spot_img

  Украинската армија денеска во својот редовен извештај објави дека во претходните 24 часа руските сили извршиле 34 воздушни напади, еден ракетен напад и истрелани 57 противвоздушни ракети.

  Тие, исто така, наведуваат дека отпадоците што паѓале ја погодиле провинцијата Керсон и оштетиле седум куќи и една градинка.

  Павло Кириленко, гувернерот на Доњецк, изјави дека едно лице загинало, а тројца се ранети при вчерашното гранатирање на 11 градови и села во областа.

  Во текот на ноќта руски ракети погодија станбена зона во градот Запорожје, главниот град на делумно окупираниот регион.

  Американските безбедносни претставници денеска преку видео повик разговарале со група свои украински колеги за воената помош за Киев, изјави началникот на кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

  Во изјава за Телеграм, Андриј Јермак рече дека на денешната средба биле тројца американски претставници и дека командантите на украинската војска детално ги информирале за моменталната ситуација на фронтот. Тие разговараа за натамошното обезбедување на потребната помош за нашата земја, особено во опрема, оружје и муниција“, напиша тој.

  Тој додаде дека Зеленски им се придружил на крајот на состанокот за да ја претстави својата визија за ослободување на украинските територии.

  Им се заблагодаривме на американските власти и на американскиот народ за нивната сеопфатна и силна поддршка во борбата за слобода и враќање на мирот во Европа“, додаде Јермак.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img