More

  Цвеќиња и свеќи за жртвите од терористичкиот напад во Москва

  spot_img

  Во целиот свет луѓето положуваат цвеќиња, играчки и палат свеќи за жртвите од терористичкиот напад што се случи во концертната сала „Крокус Сити Хол“ на северозападот на Москва.

  Бројот на загинатите во терористичкиот напад се искачи на 133, соопшти истражната комисија на Русија.

  Претседателот Владимир Путин го прогласи 24 март за ден на национална жалост во цела Русија.

  Шефот на ФСБ му пријавил на Путин дека се приведени 11 осомничени, меѓу кои и четворица кои директно учествувале во терористичкиот напад. Руските власти соопштија дека повеќе од 145 луѓе се ранети, а многу од нив и понатаму се во тешка состојба.

  Низ цела Русија се оддава почит на жртвите. Во Москва луѓето ставаат играчки на оградата до Градското собрание на Крокус.

  Пораки со сочувство за трагедијата што ја погоди Москва и за невините жртви што настрадаа во терористичкиот напад пристигнуваат од целиот свет. Во знак на жалост стотици луѓе низ целиот свет палат свеќи и оставаат цвеќиња пред руските дипломатски претставништва.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img