More

  Црн чад над Корнати, официјалниот брод на Националниот парк изгоре среде каналот

  spot_img

  Бил повикан и стрелец, но пловилото веќе не можело да се спаси

  На архипелагот Корнати избувна пожар на брод, а Morski.hr дознава дека се работи за официјален брод на националниот парк Корнати.

  „Оделе на смена и некаде на половина пат помеѓу Пришњак и Опат, нешто зоврело во моторот. Се обидоа да го изгаснат, но не успеа. За среќа, другиот наш брод беше таму и ги спаси. Пожарникарите и капетанијата отидоа и ми рекоа дека пластиката фатила, најверојатно ќе потоне“, вели Шиме Јежина, директор на НП Корнати, за Морски ХР.

  Неофицијално, се дознава дека и покрај напорите на екипажот да го изгаси пожарот со два противпожарни апарати, за само 10 минути штетата била таква што бродот бил завршен и потонал на височина од 80 до 100 метри.

  Бил повикан и стрелец, но пловилото веќе било надвор од спасување, пишува Morski.hr

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img