More

  Циститис: Моќен природен антибиотик кој секогаш помага

  spot_img

  Секој кој имал циститис знае колку може да биде болен и упорен. Има чувство како да мора да уринирате иако тоа воопшто не можете да го направите, продорна болка и притисок. Дури и откако ќе успеете да уринирате, чувството е исклучително болно. Но, некои природни антибиотици можат ефикасно да помогнат при воспаление на мочниот меур.

  За инфекции на уринарниот тракт, односно воспаление на мочниот меур, во 90 проценти од случаите за виновник се смета уропатогената бактерија E. Coli. Сепак, за да се ослободите од него на природен начин, ви носиме еден од најпопуларните природни антибиотици, кој треба да го отстрани овој непријатен проблем уште по првото јадење.

  Иако многу бактерии понекогаш знаат да се вратат како бумеранг, некои природни лекови би можеле да го спречат тоа, пишува Zapozdena.hr.

  Кога ќе се спојат четири природни состојки, секоја со свое благотворно дејство, добиваме моќен лек, кој им помага дури и на оние кои со години упорно се бореле против бактеријата E. Coli.

  Рецепт за природен антибиотик против воспаление на мочниот меур
  Измешани во правилен сооднос, коренот од магдонос, лимонот, медот и маслиновото масло ќе ги отстранат досадните бактерии со нивните моќни антибиотски и антивирусни ефекти.

  Потребни состојки:

  – 250 гр корен од магдонос

  – 250 гр лимон со кора
  – 250 гр мед (по можност од жалфија)
  – 2 dl маслиново масло

  Подготовка:
  Магдоносот и лимонот со кора треба да се сечкаат ситно, а потоа во блендер измешајте ги сите состојки, вклучително и медот и маслиновото масло. Ќе добиете кашеста маса која треба да се чува во фрижидер. Секое утро треба да се зема по една супена лажица. Откако ќе ја потрошите целата направена количина, бактериите треба да исчезнат.

  Напомена: Добро би било мед да земете од овластен пчелар, лимонот задолжително да е домашен, непрскан. Ако купите лимон во продавница, оставете го да отстои во ладна вода во која сте додале малку сода бикарбона. После тоа, добро исплакнете го.

  Што друго можете да направите за вашиот мочен меур и уринарниот тракт?
  1. Пијте многу вода
  Иако ова не звучи како посебен лек, внесувањето доволно течност е најважното нешто што можете да го направите за вашиот мочен меур.

  Покрај тоа што водата може да помогне да се „измие“ бактериите, уште поважно е да имаме што да исфрлиме кога уринираме. Земете ги препорачаните 8 чаши вода, па дури и повеќе, а тоа ќе го забрза процесот на „чистење“ од бактерии.

  2. Редовно одете во тоалет
  Не задржувајте ја урината и не одложувајте да одите во тоалет. Имено, со неговото задржување им помагате на бактериите уште повеќе да се размножуваат. Со редовно одење во тоалет го намалувате нивниот број и шансата да се разгори инфекцијата.

  3. Пијте чај од магдонос
  Магдоносот делува како диуретик, а освен што напитокот е освежителен, ќе го забрза и процесот на заздравување. За ублажување или спречување на уринарна инфекција, неопходно е да се пие чај од магдонос. За чај се потребни две мали лажици сув магдонос и 250 мл вода. Во зовриената вода ставете го магдоносот и оставете да отстои 6 до 10 минути.

  4. Каснете ја краставицата
  Благодарение на големата количина на вода што ја содржи, овој зеленчук е идеален за „чистење“ на мочниот меур. Ќе ви обезбеди доволно течност и ќе ви помогне полесно да се ослободите од бактериите.

  5. Загрејте го долниот дел од телото
  Со уринарна инфекција, стомакот не е болен само при мокрење. Инфекцијата може да предизвика постојана, непријатна болка во долниот дел. За да биде полесно, топлината може да помогне, која ќе ги опушти мускулите и ќе ги отстрани грчевите кои предизвикуваат болка. За ова може да се користи топла грејна рампа.

  6. Пијте сок од брусница
  Брусницата често се користи за лекување на болести на уринарниот тракт. Состојката од брусница е одговорна за спречување на адхезијата на бактериите E. coli на ѕидовите на мочниот меур и нејзино понатамошно размножување. Две чаши незасладен сок од брусница дневно се доволни за превенција.

  Плус совет:
  Избегнувајте чоколадо, кофеин и агруми бидејќи тие можат да ги иритираат ѕидовите на мочниот меур и да им помогнат на бактериите полесно да навлезат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img