More

  Цените на нафтата утринава се намалија, доларот зајакна, а на азиските берзи се тргува внимателно во очекување на податоците за кинеската инфлација и растот на економијата на Јапонија

  spot_img

  Цените на нафтата утринава се намалија, доларот зајакна, а на азиските берзи се тргува внимателно во очекување на податоците за кинеската инфлација и растот на економијата на Јапонија.

  Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово се намали за 0,33%, на 82,50 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,28%, на 78,10 долари.

  На валутните пазари, пак, вредноста на доларот во однос на кошничката на валути благо порасна.

  Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 105,35 поени, додека во петокот навечер беше 105,30 поени.

  Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од 155,75 на 155,90 јени.

  А во однос на европската валута доларот стагнира, па цената на еврото се движи околу 1,0770 долари, исто како во петокот навечер.

  На азиските берзи денеска се тргува претпазливо, бидејќи инвеститорите чекаат нови вести кои би можеле да го насочат пазарот.

  MSCI индексот на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, беше речиси непроменет во 7 часот наутро на највисокото ниво во последните 15 месеци, кое го достигна во петокот по три недели последователни добивки.

  Утрово јапонскиот индекс Никеи падна за 0,4%, додека цените на акциите во Шангај, Австралија и Јужна Кореја паднаа меѓу 0,1 и 0,4%. Во Хонг Конг, сепак, тие благо се зголемија. На берзите се тргува тивко додека инвеститорите ги анализираат новите податоци за инфлацијата во Кина. Потрошувачките цени во април пораснале за 0,3% на годишно ниво, додека производствените цени паднале за 2,5%.

  Добрата вест е што инфлацијата, за разлика од западните земји, е ниска, но лошата вест е што падот на цените на производителите укажува на слаба побарувачка.

  Оваа недела инвеститорите ќе се фокусираат и на извештајот за бруто домашниот производ (БДП) на Јапонија во првиот квартал. Се очекува пад од 1,5 отсто годишно.

  Внимателно на пазарите се очекува во наредните денови бидејќи во втората половина на неделата ќе бидат објавени извештаи за цените на производителите и потрошувачите во САД, кои ќе покажат како се движи инфлацијата и што би можело значително да влијае на насоката на американската, и така и другите пазари во светот.
  Инвеститорите се надеваат на знаци за ублажување на инфлацијата, што би оставило простор на ФЕД да ги намали каматните стапки. Сепак, претставници на централната банка во последните денови велат дека каматните стапки би можеле да останат покачени подолг период отколку што очекува пазарот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img