More

  Цената на суровата нафта се искачи на 78,02 долари, а на нафтата од типот „брент“ на 82,35 долари

  spot_img

  Цената на суровата нафта се искачи на 78,02 долари, а на нафтата од типот „брент“ на 82,35 долари. На отворањето на берзата ТТФ се продаваа европски фјучерси на гас по цена од 33,88 евра за мегават-час.

  Цената на златото порасна на 2.341,99 долари за унца, а на пченицата на 7.0055 долари за бушел..

  Вредноста на еврото во однос на доларот изнесуваше 1,08510, што е приближно исто како и на крајот на минатата недела.

  Во однос на берзанските индекси денеска податоци има само за дел од европските берзи бидејќи берзите во САД и Велика Британија денеска не работат пореди празници во двете земји.

  Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9.15 часот порасна на 18.720,35 поени, додека францускиот CAC 40 падна на 8.092,89 поени, а московскиот MOEX на 3.376,44 поени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img