More

  Цената на нафтата порасна втора недела по ред

  spot_img

  Цените на нафтата пораснаа на светските берзи минатата недела, втор пат по ред, откако Европската комисија предложи постепен прекин на увозот на руска нафта.

  Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела порасна за 4,9 отсто, на 112,39 долари, додека барелот поскапе за 4,85 отсто на американскиот пазар на 109,77 долари.

  Порастот на цените беше поттикнат минатата недела со предлогот на Европската комисија постепено да се укине увозот на руска нафта и деривати во ЕУ во следните шест месеци и да се забрани транспортот и осигурувањето на транспортот на руската нафта.

  Во моментов ЕУ го прилагодува планот за да добие согласност од земјите кои не се во нејзина корист.

  „Сè зборува во прилог на тоа дека најавеното ембарго на ЕУ за руската нафта ќе значи акутно намалување на понудата. Во секој случај, ОПЕК + не сака да помогне и покрај тоа што наглиот пораст на цените на енергијата ја подига инфлацијата на штетни нивоа“, вели Стивен Бренок од PVM.

  Игнорирајќи ги повиците од западните земји за зголемување на производството, Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, вклучително и Русија, останаа на својот план, кој предвидува само скромно зголемување на производството во јуни, за 432.000 барели дневно.

  Аналитичарите оценуваат дека реалното зголемување ќе биде далеку помало со оглед на ограничениот капацитет.

  „Нема шанса некои членови да ја исполнат таа квота, кога ќе ги земеме предвид предизвиците во производството во Нигерија и другите африкански членки“, рече Џефри Хали од ОАНДА.

  Во меѓувреме, инвеститорите очекуваат поголема американска побарувачка оваа есен, откако Вашингтон ги објави плановите да купи 60 милиони барели сурова нафта за стратешки резерви.

  Но, значителниот пораст на цените е попречен од загриженоста за побарувачката во услови на знаци на слабеење на глобалната економија.

  Кинеската економија слабее поради строгите ограничувања во неколку градови, што треба да го запре новиот бран на ковид-19.

  Американската економија, од друга страна, падна за 0,4 отсто во првиот квартал во однос на претходниот квартал, што е прв економски пад по кратката, но длабока рецесија во екот на корона кризата пред речиси две години.

  И бидејќи американската централна банка агресивно ги зголеми каматните стапки за 0,50 процентни поени минатата недела и најави натамошни зголемувања на каматните стапки за да ја спречи високата инфлација, растот на најголемиот светски потрошувач на нафта се очекува дополнително да забави.

  Поради војната во Украина, меѓу другото, се очекува и забавување на закрепнувањето на економијата на еврозоната.

  Британската централна банка во четвртокот предупреди дека Велика Британија се соочува со рецесија и инфлација од над 10 отсто, но сепак ги зголеми клучните каматни стапки за 0,25 процентни поени, на 1,0 отсто, што е највисоко ниво од 2009 година.

  Покрај тоа, вредноста на доларот во однос на кошницата од најважните светски валути достигна највисоко ниво во последните 20 години. А тоа ја прави нафтата поскапа за земјите со други валути, па предизвикува слабеење на побарувачката.

  Откако минатата година се зголемија за повеќе од 50 отсто, благодарение на глобалното економско закрепнување од кризата со корона, цените на нафтата скокнаа за околу 45 отсто од почетокот на оваа година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img