More

  Цената на биткоинот падна на најниско ниво во последните 18 месеци

  spot_img

  Цената на биткоинот во вторникот падна на најниско ниво во последните 18 месеци, бидејќи продажбата на криптовалути и светските берзи продолжија поради стравувањата од рецесија што произлегува од зголемувањето на каматните стапки на Федералните резерви на САД (FED).

  Биткоинот, најголемата криптовалута во светот по големината на пазарот, утрово дополнително падна на 20.846 долари, што е најниско ниво од 16 декември 2020 година, покажуваат официјалните податоци.

  Пазарната капитализација на биткоинот исто така падна на околу 400 милијарди долари, што е неделна загуба од 200 милијарди долари.

  Цената подоцна се врати на 22.850 долари со дневна загуба од повеќе од 10 проценти.

  Дводневното собрание на американскиот ФЕД завршува во среда, а каматната стапка се очекува да се зголеми за 50 базични поени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img